erkek protez saçthemeforest temaları

İnsanları Tehdit Eden 10 Tehlike

Dünya Sağlık Örgütü 5 yılda bir strateji programını açıklıyor. Bu yıl da 13. Gerçekleşen Genel Çalışma Programı sonucunda insanlığı tehdit eden 10 büyük tehlike açıklandı.

İnsanları Tehdit Eden 10 Tehlike
17 Eylül 2019 - 19:38

İnsanların karşılaşacağı 10 büyük tehlikenin belirlendiği listeye göre milyarlarca kişi obezite, çevre kirliliği, ilaç kullanımı ve iklim değişikliklerine dayalı zorluklarla karşı karşıya kalacak. Genel Çalışma Programı sadece tehditleri belirlemiyor aynı zamanda bazı hedefler de belirliyor. Bu hedeflere göre yaklaşık 1 milyar kişi yeterli sağlık hizmeti almalı, tedavisi gereken hastalıklardan korunmalı ve sağlık koşulları düzeltilmeli.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 yılı için belirlediği 10 büyük tehlike:

1.      Dünyayı çok büyük bir grip salgınının beklediğini düşünen Dünya Sağlık Örgütü, bu salgının nerede ve ne büyüklükte olacağına dair bir açıklama yapmadı. Fakat çoğu ülkenin buna hazırlıksız yakalanacağı raporda belirtiliyor.

2.      Dünyada her sene bulaşıcı olmayan hastalıklar sebebiyle 41 milyon kişi hayatını kaybediyor. Kanser, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi hastalıklar sebebiyle yaşamını yitirenlerin yüzde 85’i düşük ve orta düzeyde olan ülkelerde meydana geliyor. Bu hastalıkların sebepleri; sağlıksız beslenme ve hava kirliliği, sigara ve tütün kullanımı, alkol kullanımı, az spor yapmak ya da hiç yapmamak olarak gösteriliyor.

3.      Her yıl dünyada hava kirliliğinin tetiklediği kalp ve akciğer hastalıkları, kanser ve kalp krizi nedeniyle 7 milyon insan hayatını kaybediyor. 2030-2050 yılları arasında buna iklim değişikliğinin de ekleneceğini belirten Dünya Sağlık Örgütü, ısıya dayalı stres, sıtma, ishal ve kötü beslenmenin sebep olacağının altını çiziyor.

4.      Bakteri, virüs, mantar ve parazitler için geliştirilen ilaçlar artık eskiden olduğu gibi etkisini göstermiyor. İnsanların bu ilaçlara karşı bağışıklık kazandığını belirten Dünya Sağlık Örgütü, özellikle veremde kullanılan ilaçların geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu basit hastalıklar nedeniyle her yıl 10 milyon kişi hastalanıyor ve 1.6 milyonu yaşamını yitiriyor.

5.      2018 yılında Kongo ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görünen iki farklı ebola salgınından yaklaşık 1 milyon kişinin etkilendiği biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre buna benzer patojen hastalıklar çok riskli. Önceleri kırsal kesimde başlayan bu tip hastalıklar kalabalık şehirlere gelmeden durdurulabiliyordu. Ancak günümüzde bunun sağlanması mümkün değil. Bu sebeple 2019 yılı bir anda ortaya çıkan salgın hastalıklara karşı önlem alınması gereken yıl olarak seçildi.

6.      Virüslere karşı vücudun direnç kazanmasını sağlayan aşıların yapılmasının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Dünyada en ucuz hastalık önleyici yöntem olarak bilinen aşı ile her yıl 2-3 milyon insan ölmesi engelleniyor. Özellikle son yıllarda kızamık hastalığının eskiye oranla yüzde 30 arttığını vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü, aşıya gerekli önlem verilirse 1,5 milyon kişinin ölümünün önüne geçilebileceğini savunuyor. Ve 2019 yılında HPV aşısını yaygınlaştırarak boyun kanserini önlemeyi amaçlıyor.

7.      Sivrisineklerin bulaştırdığı tehlikeli bir hastalık olan Dengue’de belirtiler grip hastalığında olduğu gibi seyrediyor. Bu virüs dünya genelinde hızla yayılmakta olup, özellikle Bangladeş, Hindistan ve Nepal gibi daha az tropikal iklime sahip ve yüksek sıcaklıkların olduğu ülkelerde görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü, dünya nüfusunun yüzde 40’ını tehdit eden bu virüsten ölenlerin sayısını 2020 yılına kadar yüzde 50 azaltmayı planlıyor.

8.      Ülkemizde AIDS olarak bilinen HIV virüsü bağışıklık sistemini tamamen yok eden bir hastalıktır. Dünyada toplam 76 milyon kişi bu virüs yüzünden hayatını kaybetmiştir. Ve günümüzde hala bu virüsü taşıyan insan sayısı 37 milyondur. Ülkemizde ise yaklaşık 15 bin kişinin bu virüsü taşıdığı tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, HIV virüsü ile ilgili tedavi yöntemleri gelişti ve insanlar bu virüsle uzun yıllar yaşayabiliyor. Bu virüsün çoğalmasını engelleyen ilaçlar üretilmektedir.

9.      Temel sağlık hizmetleri insanları tedavi yöntemleri ile buluşturan hizmettir. Ve bu hizmetin ömür boyu sağlanması gerekmektedir. Gelişmiş ülkeler bu hizmetten faydalanırken, ekonomik olarak yetersiz ülkeler faydalanamamaktadır. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü ve sivil toplum örgütleri bu hizmetlerin yetersiz olduğu yerlere daha fazla hizmet götürmeyi hedeflemektedir.

10.  1,6 milyar insan açlık, kuraklık, savaş ve göç gibi nedenlerle sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Ya da çoğu ülke anne çocuk sağlığına yeterli önemi vermiyor. Sürdürülebilir kalkınma programının yarısı bu hizmetlerin verilmediği yerlerdeki şartların iyileştirilmesinden oluşuyor. 

Bu haber 1872 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort