İngiltere'de öğretmenlerden grev kararı

İngiltere'de eğitim camiası grevlerle sarsılıyor. İngiliz öğretmenler okulların bütçelerinin yetersiz olduğunu savunarak okul bütçelerinde iyileştirme  yapılması için grev başlattı.

06 Temmuz 2016 - 01:39

İngiltere'de eğitim camiası grevlerle sarsılıyor. İngiliz öğretmenler okulların bütçelerinin yetersiz olduğunu savunarak okul bütçelerinde iyileştirme  yapılması için grev başlattı.
İngiltere'nin (Birleşik Krallık) en büyük eğitim sendikalarından biri olan Ulusal Öğretmenler Birliği (NUT) tarafından alınan grev kararına üyelerden büyük destek geldi. Öğretmenler tarafından başlatılan grev kapsamında, başta başkent Londra olmak üzere İngiltere'nin çok sayıdaki kentindeki okullarda eğitim bir günlüğüne durduruldu. Grev ile İktidarda bulunan Muhafazakar Partinin kemer sıkma politikalarının protesto edildiği bildirilerek,  grevle ilgili açıklama yapan  NUT Genel Sekreteri Kevin Courtney, okul bütçelerinin okulların masraflarını karşılayamadığını vurguladı. "Öğretmenler grev kararını kolay almıyor" Courtney, "Öğretmenler grev kararını kolay almıyor. Tüm ebeveynlerden yürekten özür diliyoruz. Ancak eğitimin karşı karşıya kaldığı problemler gözardı edilemeyecek kadar büyük. Çok sayıdaki ebeveynin de endişelerimizi paylaştığını biliyoruz." dedi. 

İngiltere'de okulların durumu ile ilgili bilgiler de veren ve Sınıfların giderek kalabalıklaştığına ve bazı branş öğretmenlerinin işten çıkarıldığına işaret eden Courtney, çocuklara gösterilen ilginin azaldığını ifade etti. Courtney, "Tüm bunlar, hükümetin, okul bütçelerinin enflasyonla aynı hızda gitmesine izin vermemesinden ötürü yaşanıyor. Okullara öğrenci başına verilen nakdi donduruyorlar." eleştirisinde bulundu. İngiltere Eğitim Bakanı Nicky Morgan da grevi gereksiz bulduğunu ve öğrencilere zarar verdiğini belirterek, okul bütçelerinin önemsenmediği iddialarını reddetti. Morgan, önceki hükümetlere kıyasla okullara en fazla yatırım yapan hükümet olduklarını vurgulayarak, "Bu yıl okul bütçelerinin toplamı ortalama 40 milyar sterlin. 2011-2012 dönemine göre yaklaşık 4 milyar sterlin daha fazla. Yani şimdiye kadar olduğunun en üst seviyesinde." ifadelerini kullandı. 
VELİLER DE İLKOKULDAKİ TESTLERİ PROTESTO ETMİŞTİ
İngltere'de bir süre önce de veliler greve gitmişti. Öğrencilere ilkokullarda uygulanan testleri protesto eden veliler çocuklarını okula göndermeyerek ülkenin eğitim sistemini protesto etmişti.

FACEBOOK ATAMA- EĞİTİM VE ÖĞRETMEN HA BERLERİ -ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor