erkek protez saçthemeforest temaları

İngilizce dil yeterlilik sınavlarına nasıl hazırlanmak gerekir?

İngilizce, kariyer basamaklarında yükselmek isteyen herkes için olmazsa olmaz koşullardan biri arasında yer alıyor. Özellikle yurtdışı bağlantılı bir pozisyonda yer almak için İngilizce bilmek adeta bir zorunluluk.

İngilizce dil yeterlilik sınavlarına nasıl hazırlanmak gerekir?
16 Ağustos 2019 - 15:36

İngilizce dil yeterlilik sınavlarına nasıl hazırlanmak gerekir?

 

İngilizce, kariyer basamaklarında yükselmek isteyen herkes için olmazsa olmaz koşullardan biri arasında yer alıyor. Özellikle yurtdışı bağlantılı bir pozisyonda yer almak için İngilizce bilmek adeta bir zorunluluk.

 

İngilizce bilgisinin yurtdışında bulunan üniversitelerde eğitim görmek veya yurtdışında yüksek lisans şartları arasında birinci sırada yer aldığını bilmeyen yok. Bu sınavlarda başarı sağlamak için her yıl binlerce kişi İngilizce Dersleri için ciddi paralar harcıyor.

 

İngilizce bilgisini ölçmek için tüm dünyada geçerliliği olan 2 sınav vardır: IELTS (International English Language Testing System) ve TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

 

Bu iki sınav birbirine oldukça yakın şekillerde düzenlenmektedir. Aralarındaki tek fark ise birinin Avrupa’da daha çok geçerliliği olan ve daha yaygın bir sınav olması iken (IELTS), diğerinin Amerika için daha geçerli bir sınav olmasıdır. Ancak, son yıllarda neredeyse iki sınav da hemen hemen aynı pozisyonlar için geçerlidir. Dolayısıyla, bu 2 sınavın herhangi birinden gerekli olan puanı aldığınız takdirde bu puan ile istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

 

Bu 2 sınavın da 4 farklı dil becerisini ölçtüğü görülmektedir.

 

·        Reading (Okuma)

·        Writing (Yazma)

·        Listening (Dinleme)

·        Speaking (Konuşma)

 

2 sınav da online olarak yapılmaktadır. Bu sınavlara katılım ücretleri döviz üzerinden alındığı için sınavlara katılmanın maliyeti bir miktar yüksek olabilmektedir.

 

Peki, öğrenciler tarafından en çok sorulan sorulardan biri olan “TOEFL sınavına nasıl hazırlanmalıyım?” veya “IELTS sınavına nasıl hazırlanmalıyım?” sorularına ne şekilde cevap verilebilir? Bu yazımızda bu sınavlara hazırlanmak için gerekli olan yöntemlerden bahsedilecektir.

 

TOEFL ve IELTS’e hazırlanmak için neler yapılmalıdır?

 

Öncelikle her iki sınavın da alanlarında en iyi değerlendirme yapılan ve adayları en çok zorlayan sınavlar olduğunu bilmede fayda var. Hal böyle olunca bu sınavlara hazırlanmak için özel bir çalışma programı yapılması gerekmektedir.

 

Bu 2 sınavın da bölümleri aynıdır. Dolayısıyla, aynı çalışma yöntemi ile hem IELTS hem de TOEFL sınavı için başarı elde etmek mümkün olmaktadır. Şimdi bu 2 sınava hazırlanmak için yapılabilecek olan bazı şeylerden bahsedelim.

 

Her şeyden önce bol bol İngilizce metin okumak

 

İki sınavın da bir bölümü Reading, yani okumaya ayrılmıştır. Ancak İngilizce metin okuma ve anlama sadece bu bölümler için gerekli değildir.

 

Sınavın diğer aşamalarında da okuduğunuz metni anlamanız sizden beklenecektir. Dolayısıyla, her gün en azından birkaç İngilizce akademik metin okumanız ve bu metinleri tam anlamıyla anlamaya çalışmanız gerekmektedir.

 

Sınavda metin okuma bölümünde sorulan sorular çoktan seçmeli değildir. Okuduğunuz metin ile ilgili çıkarım ve yorum yapmaya yönelik sorular da adaylara okuma bölümünde sorulan sorular arasındadır. Dolayısıyla, bu sorulara doğru cevaplar verebilmek için yorum yapabiliyor olmanız da gerekmektedir.

 

Sürekli İngilizce metin okumak kelime bilginizi de geliştireceğinden sadece metin okuyarak ayrıca kelime çalışması yapmanıza da gerek kalmadığını göreceksiniz. Tabi ki okuduğunuz metinlerin belli bir sistematiği olursa ve birbiri ardına devam eden metinlerde sürekli aynı kelimelere maruz kalırsanız bilmediğiniz kelimeleri öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

 

Bu noktada, rastgele metinler okumak yerine profesyonel bir şekilde hazırlanmış metin kaynaklarından çalışırsanız daha kolay kelime öğrenebilirsiniz.

 

Okuduğunuz metinlerle ilgili yazma çalışmaları yapın.

 

Okuduğunuz akademik metinlerin özetlerini ve metinlerle ilgili düşüncelerinizi her metin için yazmaya çalışın.

 

Bu çalışma, her iki sınavda da belirleyici özellik gösteren writing bölümünde başarı göstermeniz için size fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla, yazma becerinizi bu şekilde geliştirmek en pratik yollardan biridir.

 

Özellikle TOEFL’daki yazma bölümünde sadece bir bölümün metinden anlaşılanları yazmaya ve yorumlamaya yönelik olduğu düşünüldüğünde metin okuma ve özetini anladığınız şekliyle yazmanın ne kadar hayati olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

 

Bu noktada yazdıklarınızı kontrol edebilecek ve hatalarınızı bulacak birinin yardımı oldukça fayda sağlayacaktır.

 

İngilizce düşünmeyi öğrenmeye çalışın.

 

Anadilinizde konuşurken kelimeler ağzınızdan adeta kendiliğinden çıkmaktadır. Bunun sebebi, kendinizi ifade edecek tabirleri o dilde düşünmenizdir.

 

İngilizceyi de pratik bir şekilde konuşmaya başlamak için düşünce dilinizi İngilizceye çevirmeniz gerekmektedir. Pek çok kişinin yabancı dil öğrenmek için yurtdışına gidilmesi gerektiği tavsiyelerinin temelinde de bu düşünce yatmaktadır.

 

Zira anadili İngilizce olan bir ülkeye gittiğinizde sürekli İngilizceye maruz kalacaksınız. Yol tabelalarından en basit yönlendirme işaretlerine kadar her tarafınızda İngilizce olacağı için mecburen belli bir süre İngilizce düşünmeye başlayacaksınız.

 

Tabi ki bunu pratikte Türkiye’de yaşayan biri olarak yapmanız çok olası değildir. Ancak en azından kendi yaşam alanızda bunu uygulayabilirsiniz.

 

Kendi evinizde İngilizceye maruz kalma sürenizi arttırabilir ve en azından yakın arkadaşlarınızla İngilizce anlaşmaya çalışarak sosyal hayatınızda da İngilizce kullanımını arttırabilirsiniz.

 

Elbette ki bu kolay bir şey olmayacaktır. Ancak yapabildiğiniz takdirde bu uygulamanın çok ciddi faydasını göreceğiniz açıktır. Gün içerisinde İngilizceye maruz kaldığınız süreyi arttırmak özellikle sınavların speaking bölümünde zorlanmadan konuşmanızı sağlayacaktır.

 

Profesyonel bir yardım ama nasıl?

 

İngilizce öğrenmek için pek çok kişi artık sayıları oldukça fazla olan İngilizce kurslarını tercih ediyor. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek isteyen pek çok kişi hangi kursu seçeceğine ilişkin sorular soruyor.

 

Öncelikle TOEFL ve IELTS gibi sınavlara hazırlanmak için ilk olarak bilinmesi gereken bu sınavlara yönelik çalışmanın kişisel olarak yapılması gerekmektedir. Gerek TOEFL sınavı gerekse de IELTS sınavının içerdiği bölümler itibarıyla her bölüme özel olarak çalışılması gerektiği açıktır.

 

Özellikle speaking gibi bir bölümün olması bu bölümde başarılı olmak için yoğun pratiği gerektirmektedir. Dolayısıyla özellikle sınavın bu bölümü için hazırlanan adaylarla özel ilgide bulunulması gerektiği açıktır.

 

Büyükşehirlerimizde bu tarz kursların sayısı oldukça fazladır. Dil kursları İstanbul, Ankara ve İzmir’de oldukça fazladır. Ancak bu kursların birçoğu öğrencileri ile özel olarak bu sınavlar bazında ilgilenmemektedir.

 

Bu noktada Fatih Dil Kursa CELT Eğitim, İstanbul Fatih’te yaşayanlar için iyi bir seçenek olacaktır. Tüm öğrencileri ile birebir ilgilenen bir dil kursu olan CELT Eğitim’in öğrenci sınıfları en fazla 3 veya 4 kişiliktir. 3 veya 4 kişilik sınıflarda sınavlara hazırlanan ve birebir seviyelerine göre eğitim alan öğrencilerin IELTS ve TOEFL gibi özel ilgi gerektiren sınavlarda başarı gösterme yüzdesinin artacağı da açıktır.

 

IELTS ve TOEFL sınavlarında başarıyı sağlamak için profesyonel yardım isteyenlerin doğru seçimi yapmaları önem arz etmektedir. CELT Eğitim bu noktada aradığınızı sizlere verebilecek bir kurumdur.

 

Türkiye’nin yanı sıra İngiltere ve Azerbaycan’da da şubeleri bulunan uluslararası bir kurum olan CELT Eğitim, aynı zamanda yurtdışı eğitim danışmanlığını da adaylara sunmaktadır. Dolayısıyla TOEFL ve IELTS’ten başarılı bir sonuç alan öğrencilerinin yurtdışı eğitim planları da

CELT Eğitim’in uzman kadrosu tarafından sağlanmaktadır.

 

Siz de hayallerinize bir adım daha yaklaşmak ve yurtdışında eğitim görmek istiyorsanız CELT Eğitim’i tercih edebilirsiniz. Emin olun, pişman olmayacaksınız. 

Bu haber 1245 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort