İngilizce'de Avrupa’nın en kötüsü Türkiye

Education First’ün altıncısını yayımlandığı ‘İngilizce Yeterlilik Sıralaması’nda Türkiye ‘çok düşük düzey’deki ülkeler grubunda 51’inci sırada yer aldı. Yabancı dil olarak İngilizce’nin en iyi konuşulduğu ülke ise Hollanda oldu.

06 Mart 2017 - 08:31

Dil okulları, yurtdışı danışmanlık hizmeti, değişim programları gibi alanlarda çalışmalar yürüten Education First (EF), altıncısını hazırladığı ‘İngilizce Yeterlilik Sıralaması’nı yayınladı. EF’nin 72 ülkede toplamda 950 bin yetişkine İnglizce yeterlilik sınavı uygulayarak yaptığı sıralamada Türkiye, 51’incilikle Avrupa’nın en kötü performansını göstererek ‘çok düşük düzey’ grubunda kendine yer buldu.

Ankara, Türkiye’de iller arasında en iyi performansı sergilerken, Orta Anadolu bölgesi en iyi ortalamayı elde etti. Dünyada İngilizce yeterliliğinde ‘çok yüksek düzey’ ile ilk sıraya Hollanda yerleşirken onu Danimarka, İsveç ve Norveç izledi.

BİR BASAMAK GERİLEDİ

Türkiye, 2015’e göre 2016’da bir basamak gerileyerek ortalama 47.89 puanla 51’inci sıraya düştü. İllere göre ise Ankara 51.26 puanla ilk sırada yer alırken, İstanbul 50.76 ile ikinci, İzmir 49.76 ile üçüncü oldu. Üç şehir Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak ‘düşük’ düzey grubunda temsil edildi. Adana-Mersin 47.59, Bursa 46.37 ve Antalya ise 45.52 ile en düşük puanı aldı. Bölgelere göre sıralamada Ankara, Eskişehir gibi kentlerin olduğu Orta Anadolu, en iyi performansı gösterdi. Ege ikinci, Marmara ise üçüncü oldu.

TÜRKİYE’DE KADINLAR AVRUPA’YA DAHA YAKINDeğerlendirilen 72 ülkenin hepsinde kadınlar daha başarılı oldu. Türkiye’de kadınlar 3 puan farkla erkekleri geride bırakarak, Avrupa ortalamasına daha yakın sonuç elde etti. Türkiye’de kadınların puanı 49.94 olurken, erkekler 46.28’de kaldı.

‘ÇOK DÜŞÜK DÜZEY’ NE ANLAMA GELİYOR?

EF, bu düzeydeki bireylerin dil yeteneklerini şöyle tanımlıyor:
- Kendini basitçe tanıtabilir.
- Temel ifadeleri anlayabilir.
- Yabancılara temel yönlendirmelerde bulunabilir.kaynak hürriyet

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ismet bey
  8 ay önce
  brans disi ucretli ogretmenler Bakan görmüyor mu?Eline sağlık bakan
 • Vatandaş
  8 ay önce
  Ingilızce derslerine brans disi ucretli ogretmenler girerse sonuc bu olur tabiki.Mesela suan bildigim iibf mezunu,hatta yüksekokul mezunu ingilizce ogrtmenleri türedi ulkede.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"