İnfaz koruma eğitimi lisede başlayacak

İnfaz ve Koruma dalında eğitim alan lise öğrencilerinin sayısı her geçen yıl artıyor. Ülke genelinde liselerde toplam 465 öğrenci bu alanda eğitim alıyor.

28 Mayıs 2016 - 15:20

Türkiye genelinde Adalet alanı bulunan okulların 52 tanesinde İnfaz ve Koruma dalı açılırken 15 Lisede İnfaz ve Koruma dalında öğrenci bulunuyor. İnfaz ve Koruma bölümündeki toplam öğrenci sayısı 11. sınıfta 344, 12. sınıfta 121 olmak üzere toplam 465. 11. Sınıfta veli ve öğrencinin isteği doğrultusunda dal seçimi yapılarak öğrenci belirlediği alanda eğitimini sürdürüyor.

Bugüne kadar Isparta Mürşide Emumcu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Kırşehir Kaman Şehit Deniz Kaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Van Pakistan Türkiye Dostluğu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Samsun İstiklal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çorum Merkez Hasanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde infaz ve koruma dalında eğitim-öğretimleri devam eden öğrenciler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden alınan izinle staj eğitimlerini ceza infaz kurumlarında yapıyor.

ADALET ALANI EĞİTİM PROGRAMLARI UZMANLAR TARAFINDAN HAZIRLANDI

İnfaz ve koruma ve zabıt katibi olacak öğrencilerin adalet alanı öğretim programları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ortaöğretim Projesi kapsamına alınarak modüler yapıda yeterliliğe dayalı olarak geliştirildi. Modüler programlar, Ankara Üniversitesi akademisyenleri, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezi ile bu alanda uzmanlaşan bilim adamlarının görüş ve katkılarıyla iş piyasası araştırmaları ve analizleri doğrultusunda hazırlandı.

Hazırlanan program ve haftalık ders çizelgesi ise, Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı raporu, Ankara Eğitim Merkezi Müdürlüğünün yazısı ve Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinin raporu doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Kararı ile uygulamaya konuldu. Bölümlerdeki öğrenci sayısının gelecek yıllarda daha da artması bekleniyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler Günü anketinin sonuçları açıklandı
Öğretmenler Günü anketinin sonuçları açıklandı
Naci Ağbal'dan 20 bin öğretmen ataması açıklaması geldi
Naci Ağbal'dan 20 bin öğretmen ataması açıklaması geldi