İnceleme komisyonuna kişi başına 250 dosya düşüyor

KAmudan ihraç edilenlerin itiraz başvurusunda bulunabileceği OHAL komisyonu henüz kurulmadı. İhraç olan binlerce kişi KHK Komisyonunun ne zaman kurulacağını merak ediyor. Peki komisyona kimler başvurabilecek? OHAL komisyonu kaç kişiden oluşacak İşte merak edilenler.

18 Nisan 2017 - 18:26 - Güncelleme: 18 Nisan 2017 - 20:48

OHAL inceleme komisyonu başvuruları başlamadı ancak başvuruların başlaması ile birlikte 7 kişilik komisyonun yaklaşık 200 bin dosya inceleyeceği belirtiliyor. Bu dosyaların incelenmesi, yargı süreci ve AİHM süreci ile birlikte 15 yıllık bir süreden söz ediliyor.

OHAL komisyonu 7 kişi ile 200 bin dosya inceleyecek


15 Temmuz terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve alınan tedbirler, yapılan işlemler çerçevesinde şu ana kadar kamudan 100 bin kamu personeli ihraç edildi.

Askeri öğrenciler, kapatılan kurumlar, STK’lar ile birlikte haklarında Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlem yapılan kişi ve kuruluş dosyası 200 bini buldu. En çok ihraç ise 33 bin ile MEB personelleri içerisinde gerçekleşti.

(FETÖ) yönelik operasyonlar kapsamında çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararnameler ile (KHK) binlerce kişi kamudan ihraç edildi. KHK'lar ile ihraç edilenlerden bazıları mağdur olduğunu iddia etmişti. Hükümet son çıkardığı KHK ile birlikte, ihraç edilenlerin başvurabileceği bir komisyon kurulacağını açıkladı. İhraç edilenlerin merakla beklediği KHK Komisyonu ne zaman açılacak?

23 Ocak 2017 tarihinde çıkan KHK'da, OHAL işlemlerini inceleme komisyonu kurulmasına dair düzenlemeler yapılmıştı. Yapılan düzenlemeye göre komisyonda 7 kişiden oluşan bağımsız kişiler olacak. Komisyon şeffaf olarak çalışacak ve kurumlrdan ne isterse alabilecek. Yani kurumlar komisyonun istediği tüm döküman ve belgeleri komisyona vermek zorunda olacak.

Komisyona bireysel başvuru yapılabilecek ve ihraç edilenler AİHM'e kadar gidebilecek. İhraç edilip komisyona başvurmak isteyenler işleyişin ne zaman başlayacağını merak ediyor.

Peki Komisyon Ne zaman kurulacak? Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeden itibaren komisyonun 1 ay içerisinde kurulması gerekiyordu. Komisyon ile ilgili hazırlıkların Referandum çalışmaları ile çakıştığı için, aksadığı tahmin ediliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, KHK Komisyonu'nun kurulması ile ilgili gecikmenin yaşandığını ifade etti. Bozdağ, "1 ay içerisinde kurulması gerekiyordu.

Ancak kurulamadı. Halkoylaması sürecinin gündemde olması sebebiyle gecikmiş olabilir ama hazırlıkların bitirilmesi konusunda Sayın Başbakan'ımız talimat verdi. Bu hafta içerisinde kurulabilir diye düşünüyorum." dedi. Kaynak: Habertürk KHK Komisyonun 10 gün içerisinde kurulması bekleniyor. Böylelikle kamudan haksız yere ihraç edildiğini düşünenler OHAL Komisyonunda başvuruda bulunabilecek.


GERÇEKTEN SUÇSUZ OLANLAR

KHK Mağduru Memurlar Platformu adında kurulan oluşum geçtiğimiz günlerde TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıda ayrıca Hak ve Adalet Platformu üyeleri de yer aldı. Toplantıda açıklama yapan ve kendisi de KHK ile meslekten ihraç edilen Doktor Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kanun Hükmünde Kararnameler ile haklarında işlem yapılanların mağduriyetine dikkat çekti. Gergerlioğlu, Anayasaya aykırı olarak KHK’lerin uygulandığını belirtirken özel ve devlet olmak üzere toplamda 200 bin kişinin KHK’den etkilendiğini açıkladı. Kendilerinin hak arama mücadelesi vermede zorlandıklarını ifade eden Gergerlioğlu, bizi yargılayın demelerine rağmen mahkemelerden ret cevabı aldıklarını açıkladı.

7 KİŞİLİK KOMİSYON 200 BİN DOSYA, 15 YIL

Basın toplantısında yapılan açıklamada OHAL inceleme komisyonu vurgusu yapıldı. OHAL komisyonunun kurulması ile birlikte komisyonda yer alacak kişi sayısının 7, incelenmesi gereken dosya sayısının ise 200 bin olacağı açıklanırken, komisyonun görev süresi içerisinde günde 250 dosya incelemesi gerektiği belirtildi. Bu gidişatla birlikte iç hukuk yollarının da olumsuzlukla sonuçlanacağı ifade edilirken, AİHM dahil hukuki sonucun alınmasının 15 yılı bulacağı vurgulandı.

EN AZ 20 KİŞİ İNTİHAR ETTİ

Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilenlerden en az 20 kişinin intihar ettiği açıklanırken, kişilerin sivil ölüme mahkum edildiği belirtildi. İhraç edilenlerin çevresel olarak baskılarına da değinilirken, okul aile birliğinden cami dernek üyeliğine kadar ihraç edilenlerin istenmediği vurgulandı. 28 Şubatın lanetlenen bir dönem olduğunun altı çizilen açıklamalarda, bugün gelinen noktada ise daha ağır bedeller ödendiği belirtildi.

NEDEN İHRAÇ EDİLDİK BİLMİYORUZ

Platform toplantısında açıklama yapan öğretmen, asker, memur, işçi ve diğer kamu çalışanları neden ihraç edildiklerini dahi bilmediklerini belirtti. Mağdur olduklarını ve suçsuz olduklarını anlatmaya ses çıkartmaya çalışmalarına rağmen duyulmadıklarından şikayetçi olan KHK mağdurları adalet ve haklarını geri istediklerini ifade ettiler.HABERTÜRK

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yusuf ATMACA
  7 ay önce
  Dostlar alış verişte görsün. Geciken adalet adalet değildir Adalet mülkün temelidir Masumiyet karinesi sadece siyasilere Müddei iddiasını ispatla mükellef DEEL.
 • gercek
  7 ay önce
  ancak halka algı operasyonu yaratmaktan bır sey degıl sozde 2 ay oncesınden kuruluyordu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan'dan atama bekleyen öğretmenlere sevindiren açıklama
Erdoğan'dan atama bekleyen öğretmenlere sevindiren açıklama
Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler
Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler