İmam Hatip Liselerinde "Akademik Koçluk" Sistemi Başlatılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip liselerinde “Akademik Koçluk” sistemini başlatacak.

İmam Hatip Liselerinde "Akademik Koçluk" Sistemi Başlatılacak
22 Mayıs 2019 - 11:20

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip liselerinde eğitim gören öğrencilerin mesleki ve kariyer gelişimleri için katkı sağlamak üzere akademik başarılarını artırmak için Akademik Koçluk sistemini uygulamaya hazırlanıyor. Bu konuda MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 2018-2019 eğitim öğretim yılında Akademik Danışma Kurulları hayata geçirilmişti. Bilim adamları, uzmanlar, meslek erbabı, sporcular ve sanatçıların bulunduğu bu kurullar fen ve sosyal bilimler programı uygulayan 297'si proje ile 80'i program okulu olan Anadolu imam hatip liselerinde oluşturulmuştu.

Öğrencilerin bilimsel, mesleki, zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak zekâ oyunları bölümü, Z-Kütüphane, laboratuvar, yazarlık atölyesi, spor alanları, dil sınıfları ve Kuran'ı Kerim sınıfı gibi özel derslikler, müzik, resimli robotik kodlama atölyeleri de yine Akademik Danışma Kurulları tavsiyeleri üzerine oluşturulmaya başlandı.

“Akademik Koçluk” Sistemi Başlatılacak

Milli Eğitim Bakanlığı şimdi imam hatip liseleri için 2023 eğitim vizyonu kapsamında Akademik Koçluk sistemini pilot okullarda başlatacak. Yapılan planlamaya göre, Akademik Koçluk sistemi akademik danışma kurullarının olduğu, proje uygulayan Anadolu imam hatip liselerinden 2020 yılında ilk mezunlarını verecek ve 111 okulda 2019 yılı Ağustos ayından itibaren başlatılacak.

İlahiyat Fakülteleri İle İşbirliği

Akademik Koçluk sistemi kapsamında ayrıca üniversitelerin ilahiyat fakülteleri ile de işbirliği yapılacak. Öğrenciler bu fakültelerde görevli akademisyen ve uzmanların rehberliğinde alan dersleri başta olmak üzere mesleki gelişimlerine destek sağlayabilme ve geleceğini planlayabilme olanağına sahip olacak.

Bu haber 849 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort