İlkokullar Tekrar 5 Yıla Mı Çıkacak?

Yeni ortaöğretim sisteminin açıklanması ile birlikte tartışmalar devam ederken, ilkokullar için yeni bir söylem ortaya atıldı.

İlkokullar Tekrar 5 Yıla Mı Çıkacak?
31 Mayıs 2019 - 14:15

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ortaöğretim tasarımı sunumunun Bakan Ziya Selçuk tarafından kamuoyuna yapılmasının ardından çeşidi tartışmaları ve söylemleri de beraberinde getirmişti. Bu günlerde ulusal basında yer alan haberlere göre ilkokulların tekrar 5 yıla çıkarılacağı söylentisi ortalıkta dolaşıyor.

UEP Raporu

Çünkü yeni eğitim sisteminin temelini oluşturan raporun Bakan Selçuk'un da aralarında bulunduğu ve bir dönem direktörlüğünü yapmış olduğu Türk Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu olan TEDMEM tarafından hazırlanan “Ulusal Eğitim Programı” (UEP) ismini taşımaktadır. Söz konusu rapor 2015 yılı Nisan ayında yayınlamıştı. İşte o raporu duyuranlardan birisi de o dönemde TEDMEM direktörü olan Ziya Selçuk idi. Mamafih raporda okul öncesinin 1, ilkokulun 5, ortaokulun 3+1 ve liselerin 3/4 yıl olması için öneri getirilmiş, ardından 4+4+4 eğitim modeli de ilkokul eğitim süresinin 4 yıla indirilmesi sebebiyle eleştirilere uğramıştı.

İlkokullar Yeniden 5 Yıla Çıkabilir

TEDMEM tarafından hazırlanan raporda belirlenen kriterlere göre hareket edildiği takdirde ilkokul eğitim süresi tekrar 5 yıla çıkarılacak ve lise eğitimi ise 3+1 şeklinde tekrar yapılandırılacak. Ayrıca 2012 yılında getirilen 4+4+4 eğitim sistemi ile imam hatip öğrenci sayısının artması beklenmiş, fakat bu beklenti gerçekleşmemişti.

Bu haber 2786 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort