İlkokuldan üniversiteye kadar tek sistem geliyor

İlkokuldan üniversiteye kadar bütüncül bir sistem uygulanacak. PİSA gibi ölçme ve kabiliyete göre yönlendirme esas alınacak.

22 Eylül 2017 - 13:50 - Güncelleme: 22 Eylül 2017 - 13:58

Anaokulu ve ilkokul 4'e kadar çocuklardan akademik başarı değil, kendini ifade etme, soru sorma, dil becerisi ve sosyalleşmesi beklenecek.
5'ten 8'e kadar olan ortaokul bölümünde çocukların akademik başarıları ile sosyal, sanatsal, sporsal yetenekleri de özendirilecek ve kayıt altına alacak.

Ortaokulda her çocuğun, gittiği sinemadan, yaptığı sportif aktivitelere, derslerdeki başarısına kadar genel bir karnesi olacak.

MEB, PİSA gibi ölçüm yapıp okulların, öğretmenlerin ve yöneticilerin eksikliklerini görerek önlemler almasını sağlayacak. Her eğitim döneminde okullarda yazılı sınav yapılacak. Sonuçlar görüntüleme merkezinde kayıt altına alınacak. Bu sınavlar test usulü olmayacak. Sonuçlar, herhangi bir lise ya da başka bir okula yerleştirilmesinde kullanılmayacak. Sadece özel okullarda not şişirme ya da haksız not gibi tartışmaları bitirecek.

Diploma notu ve öğretmen önerisiyle en başarılı yüzdelik dilime giren 50-60 bin en başarılı öğrenci için ise Fen/Güzel Sanatlar ve Anadolu lise türleri arasında belirlenen okul ve kontenjanlarda merkezi sınav yapılacak. Merkezi sınavdan başarılı olamayanlar yine tercih ettikleri türde evlerinin en yakın okula gidebilecek.

9'dan 12'ye kadar olan lise dönemi ise akademik eğitim dönemi olacak. Ortaokulda olduğu gibi lise hayatında da öğrencilerin yazılı sınavlarından birisi yazılı merkezi sınav olarak gerçekleşecek. Ölçme değerlendirme devam edecek.

Üniver-siteye geçişte lise diploma puanı ağırlıklı etki olacak. Ön lisans programlarını tercih eden yaklaşık 410 bin öğrenci, sınavsız, sadece lise diploma puan esasıyla bu bölümlere yerleşecek.

4 yıllık lisans programları için ise Lisans Yerleştirme Sınavı devam edecek. Yaklaşık 500 bin öğrenci lisans sınavında yarışacak. Sayı azaldığı için rekabet azalacak.

İL VE İLÇELERE ÖLÇME BİRİMLERİ
TEOG yerine önerilen modellerde, il ve ilçede ölçme ve değerlendirme birimlerinin kurulması öne çıktı. Bu birimlerde öğrencinin ilgi alanlarını belirleyerek yeteneklerine göre hangi lise türüne gidebileceğine dair çalışmalar yapacak. Birimlerde rehber ve mentor öğretmenler görevlendirilecek. Bu birimler kendi ilçelerindeki okullarla işbirliği içinde çalışacak. Öğrencinin ders notları, ilgi alanları takip edilecek. Dönem dönem velilerle de temasa geçilerek öğrencinin yönlendirebileceği alanlar ve tercih edeceği okullan konusunda bilgilendirme yapılacak.

TEOG İÇİN 3 MODEL BAKANLAR KURULU'NDA
Bugün yapılacak Bakanlar Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nda kurulan komisyonun TEOG yerine getirilecek sisteme ilişkin yaptığı tüm çalışmaları rapor halinde anlatılacak. Kurulda MEB'in 3 model sunacağı ve bunlardan birinin seçileceği öğrenildi.

.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AİHM'den 'Adnan Oktar' ve 'EKşi Sözlük' kararı
AİHM'den 'Adnan Oktar' ve 'EKşi Sözlük' kararı
Öğretmenlere zorunlu kursa Türk Eğitim Sen'den ücret talebi
Öğretmenlere zorunlu kursa Türk Eğitim Sen'den ücret talebi