İlkokul Rehberlik Etkinlikleri l Rehberlik Çalışma Örnekleri

İlkokul rehberlik etkinlikleri, ilkokul rehberlik etkinlik örnekleri ve İlkokulda yapılacak rehberlik çalışmaları, ile ilgili örnekler için sitemizi ziyaret edebilir, yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlkokul Rehberlik Etkinlikleri l Rehberlik Çalışma Örnekleri
11 Aralık 2019 - 16:09 - Güncelleme: 11 Aralık 2019 - 16:42

İlkokul Rehberlik Etkinlikleri

İlkokul, öğrencilerin yeni bir hayatla tanıştığı, senelerce merak edip sonunda kavuştukları bir dönem olarak nitelendirilebilir. Öyle ki, kendi çocukluğumuzu göz önüne getirdiğimiz zaman, çevremizde okula gidenleri görünce, okul için can attığımız günler hayalimizde canlanacaktır. Okula atılan ilk adım ardından öğrencideki etkiler kişiden kişiye değişim gösterecektir. Özellikle anasınıfının ardından bazı sorumluluklar almaya başlamak ve bu geçiş sürecine tanık olmak bazı öğrenciler açısından sorunlu bir süreç olarak gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda ilkokul rehberlik etkinlikleri çok büyük öneme sahiptir diyebiliriz.

Yapılan etkinlikler arasından bazıları okula alışma dönemine yardımcı olurken, bazı etkinlikler çocuklarda mevcut farklılıkların ortaya çıkmasına da vesile olacaktır. Dolayısıyla da rehberlik öğretmenleri tarafından yapılacak çalışmalar 1 ve 2. sınıflar için kaçınılmaz ve üzerinde daha fazla durulması gereken uygulamalar olarak tanımlanabilir. Yazımızda bir rehberlik öğretmeni olarak ilkokul rehberlik çalışmaları arasındanasıl etkinlikler uygulayabileceğinize dair bilgiler vereceğiz. Öte yandan bir ebeveyn olarak da çocuğunuza bu gibi uygulamalar ve etkinlikleri evinizde siz de yaptırabilirsiniz.

Snellen Göz Tarama Testi

Çocuklarda mevcut olan göz bozuklukları genel olarak ilkokulda ortaya çıkmaktadır. Bu durum bazı durumlarda aile tarafından da fark edilebilse de, öğrencilik hayatına başlayan çocuklar sınıf içerisinde tahtayı zor görme gibi durumlarda öğretmen tarafından fark edilebilmektedir. Dolayısıyla da öğretmenlerin ilkokula yeni başlayan öğrencilere karşı bu açıdan son derece dikkatli davranması, çocuklardaki göz problemlerinin ortaya çıkmasına vesile olacaktır.


Bu test sınıf öğretmenleri tarafından da kolayca yapılabileceği gibi, rehberlik öğretmenleri tarafından öğrencilerle hem tanışmak hem de test yapmak adına uygulanması daha mantıklıdır. Göz doktorlarında bulunan harf tablosunu sınıfta kullanarak bu testi kolayca yapabilirsiniz. İlkokul rehberlik etkinlikleriarasında yer alan bu etkinliğin hem sağlık hem de öğrencilerle tanışarak bir bağ kurmak açısından okulun ilk aylarında yapılması çok etkili olacaktır.


Başarısı Düşük Öğrencilere Yönelik Çalışmalar

Öğrencilik döneminde farklı nedenlerden dolayı öğrencilerin başarılarında düşüklük ya da tutarsızlıklara rastlanabilir. Bu dönemlerde öğrencileri iyi takip etmek ve sorunları nedenleri beraberinde çözüme kavuşturmak çok önemlidir. Bazı durumlarda öğrenciler evde yaşadıkları problemler nedeniyle kendilerini derse verip başarı gösteremezken, bazı öğrenciler de çalışma isteklerinin olmaması ve farklı etmenlerin neden olması sonucu başarıdan uzak kalırlar.


Başarı durumuna göre öğrenciler incelenerek olası problemlerin çözümü üzerinde durulabilir. Özellikle ailesi ile ilgili problemler yaşayan ve bu gibi durumları kafasına takan çocukların aileleri ile görüşmeler yapılarak sorunların çözümü için çalışmalar yapılabilir. Aslına bakılırsa ilkokul rehberlik etkinlikleriarasında sıklıkla üzerinde durulan konulardan birisi de düşük başarılı öğrencilerin takibi olacaktır.

Testler Envanter Uygulamaları

Öğrencilere yapılacak sosyometri, problem tarama testleri, başarısızlık nedeni anketleri gibi uygulamalar çocukların yaşadığı ve etkisinde kaldığı sorunlara çözüm getirebilir. Test ve anketlerden çıkan sonuçlar beraberinde, aileler de okula davet edilerek çocuk için ortak bir çözümün ortaya konulması sağlanabilir.

Örnek vermek gerekirse bazı çocuklar kendilerini dışlanmış hissedebilir ve sosyometri açısından zayıf olabilirler. Bu gibi durumlarda aile ile de görüşmek suretiyle öğrencinin teneffüslerde arkadaşlarının arasına katılım sağlaması desteklenebilir. Ayrıca öğrenci okul sonrası, ailesi tarafından desteklenerek, arkadaşlarıyla kaynaştırılarak daha sosyal olmaya yöneltilebilir. Unutulmamalıdır ki ilkokul rehberlik çalışmaları uygulanırken ailelerinde payı yadsınamaz derece büyük olmaktadır.

Öfke Kontrolü, Meslek Tanıtımı ve Duyguları Tanıma

İlkokul çağlarında alay etme, arkadaşına istemediği lakaplar takma gibi durumlarla sıkça karşılaşılır. Bu durumlarda öğrenciler için yapılacak rehberlik çalışmaları çok büyük öneme sahiptir. Özellikle empati yapmak nedir, nasıl empati yapılır gibi konular üzerine durarak, çocukların düşüncelerini hareketlendirmek ve karşısındakini anlama yetilerine destek olmak kesinlikle es geçilmemelidir.


Öte yandan öğrencilere okulu sevdirmek adına yapılacak meslek tanıtımları, onların bir hedef edinmesini ve geleceğe yönelik hayaller kurmasına öncülük edecektir ve daha verimli derslere ön ayak olacaktır. Ek olarak duygusal etkinlikler beraberinde çocukların farklı duygular arasındaki bağları anlaması ve duygusal anlamda gelişmeleri hedeflenebilir.

Verimli Ders Çalışma – Sorumluluk Etkinliği

Şüphesiz birçok öğrenci derslerine önem vermek istese de dikkat dağınıklığı konusunda problem yaşaması nedeniyle gerektiği başarıyı elde edemiyordur. Öte yandan bazı öğrenciler ise üzerine düşen sorumluluk konusunda henüz bilinç sahibi olmamakla birlikte derslerine gereken önemi vermiyor. Bu noktada rehberlik öğretmenleri tarafından öğrenciler ile yapılacak ilkokul rehberlik etkinlikleri büyük öneme sahiptir diyebiliriz.


Verimli ders çalışma konusunda internet üzerinde birçok örneğe rastlayabilir, öğrencilere nasıl ders çalışacakları konusunda yardımcı olabiliriz. Özellikle günümüzde hemen her çocuğun eline verilen telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar dikkat dağınıklığının en büyük etmenlerindendir. Bu gibi etmenler konusunda ilk olarak hem öğrenciyi hem de ailesini uyarmak seçeneği değerlendirilmeli, çocuklara sorumluluğun nasıl bir şey olduğu anlatılmalıdır. Özellikle telefon ve diğer elektronik araçların kullanımı konusunda yapılacak bir rehberlik çalışması, günümüzde en çok problem yaşanılan konulardan birine parmak basmak olarak nitelendirilebilir.

Veliler İçin Düzenlenecek Seminerler

İlkokul çağındaki öğrenciler için yapılacak ilkokul rehberlik çalışmaları yanında velileri bilgilendirmek deüzerinde durulması gereken bir durumdur. Bu konuda okula yeni adım atan 1. sınıf öğrencilerinin velileri daha istekli bir tavır sergilemektedirler. Yapılacak seminerlerde aşağıdaki konular arasından birini seçebilir ve o konu üzerinde durabilirsiniz. Ayrıca velilerin okuması gereken kitapları onlara önererek çocukları ile iletişimlerini güçlendirme konusunda destek olabilirsiniz.

  • Anne ve baba ile çocuk arasındaki ilişki

  • Etkili iletişim nasıl sağlanır?

  • Davranışsal sorunlar ve çözümleri

  • Hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği

  • Mahremiyet eğitimi

  • Olumlu disiplin yöntemleri

  • Okul başarısı için velilere düşen görevler

Rehberlik Panosu Oluşturma

Yukarıda konu edindiğimiz ve başlık başlık açıkladığımız etkinlikleri gerçekleştirmenizin yanı sıra bu etkinliklerden bir pano da oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız pano için bir önceki hafta konu edindiğiniz uygulama hakkında görseller, yazılar ve çocukların ilgisini çekebilecek içerikler kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse geçen haftaki rehberlik etkinliğikonumuz verimli ders çalışma olsun. Verimli ders çalışma içeriği ile ilgili çizgi film karakterlerini kullanarak oluşturulmuş görseller, kısa kısa açıklama metinleri ve ilgi çekici karikatürleri kullanabilirsiniz.


Kullanacağınız materyalleri temin etmenizin ardından her hafta farklı bir öğrenciyi görevlendirebilir, oluşturulan pano için interaktif bir etkinlik düzenlemiş olursunuz. Üstelik haftalık olarak güncellenecek ilkokul rehberlik etkinlikleri panosunun bir önceki haftanın da tekrarı olması daha fazla fayda sağlayacaktır. Öte yandan gelişen teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak öğrencilerin araştırma yapmasını ve dikkatlerini çeken bilgileri panoya asmak üzere getirmelerini isteyebilirsiniz. Hem öğrencilerin bu gibi bir göreve karşı tutumlarını öğrenir hem de konu edilen çalışmanın daha kalıcı bir aktiviteye dönüşmesini sağlarsınız.

Yazımız boyunca ilkokul çağındaki öğrenciler için yapılacak uygulamalar, etkinlikler ve çalışmalar üzerinde durduk. Aslına bakılırsa etkinlik örneklerini saymakla bitiremeyiz. Çok farklı etkinlik ve uygulamalarla da çocukların gelişimine katkıda bulunmamız mümkündür. Bu nedenle eğer ilkokul rehberlik etkinliklerilistemize ek olarak eklemek istediğiniz, uyguladığınız ve başarılı bulduğunuz örnek çalışmalarınız varsa yorum kısmında paylaşmanızı rica ederiz. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına ait inancımızla, sizlerin yorum ve düşüncelerini de yazımızda görmekten mutluluk duyarız.  

Bu haber 5894 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum