ÖSYM YKS ek yerleştirme istatistiklerini açıkladı ÖSYM YKS ek yerleştirme istatistiklerini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul, ortaokul ve liselerde okulların açılmasına çok kısa bir süre kala çok radikal değişikliklere imza attı. Tüm eğitim öğretim kademelerindeki öğrencilerden öğretmenlere herkesi ilgilendiren kararlar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 11 Eylül Pazartesi okullar bu değişikliklerle yeni eğitim öğrtim yılına merhaba diyecek.

Milli Eğitim Bakanlığının değişiklikleri o kadar son dakika olarak gerçekleşti ki, zümre toplantı tutanaklarının silbaştan yeniden yazılması gerekecek. Zira alınan yeni kararlar, MEB tarafından açıklanan zümre toplantı tarihlerinden sonraya denk geldi. Kararlar Resmi Gazete'de yayımlandığında Türkiye genelinde zümre ve öğretmenler kurulu toplantıları yapılmıştı. 

Peki okullarda hangi değişiklikler uygulanacak? İşte eğitim öğretimde son yılların en radikal değişikliklerini içeren yeni uygulamalar.

İlkokullarda yapılan önemli değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı yeni yönetmelik dğişikliği ile ilkokullarla ilgili çok önemli bir karar aldı. Bu karara göre artık ilkokullarda öğrencilere sınav uygulanmayacak. 4. sınıflarda yapılan yazılı sınavlar artık iptal edildi. Tıpkı 1. 2. ve 3. sınuflarda olduğu gibi öğrencilerin başarıları öğretmenlerin gözlemleri ve uygulayacakları ölçme kriterleri ile belirlenecek. Öğrencilerin notları öğrencinin gelişimi gözlemlenerek verilecek.

Ortaokullarda yapılan değişiklikler

Ortaokullarda da önemli kararlar alındı. En önemli karar ise il ve ilçe bazında ortak sınavların yapılması olacak.

Liselerde yapılan değişiklikler

Liselerde de son yılların en kritik değişiklikleri yapıldı. Liselerde il, ilçe ve ülke genelinde ortak sınavlar yapılacak. Liselerde cep telefonu kısıtlaması, devamsızlık ve sınıf tekrarı gibi yeni adımlar da atıldı. Öğrenciler artık derslerine daha fazla özen gösterecek ve devamsızlık yapmamaya dikkat edecek. Cep telefonu ile derse girmek ise artık geçmişte kaldı.

Uygulamalı derslerde ortak sınav yok

Ortaokul ve liselerde uygulamalalı sınavlar haricindeki derslerden birden fazla şubede okutulan derslerin sınavları ortak yapılacak.
 

Kaynak: ÖZEL HABER