İlkokul, Ortaokul ve Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? 2020

İlkokul, ortaokul ve liseler için devamsızlık hakları belli oldu. 2019- 2020 eğitim öğretim döneminde özürlü devamsızlık hakkı ve özürsüz devamsızlık hakkı geçen yıllara göre farklılık gösteriyor. Devamsızlık haklarını dolduran öğrencilerin sınıfta kalma riski var. MEB tarafından yapılan açıklama haberimizde.

İlkokul, Ortaokul ve Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? 2020
02 Mart 2020 - 09:37 - Güncelleme: 02 Mart 2020 - 20:17
  Ortaokul ve liseler için devamsızlık hakları belli oldu. 2019- 2020 eğitim öğretim döneminde okullara devam eden öğrenciler tarafından en fazla merak edilen konular arasında devamsızlık hakkı yer alıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili açıklama yaptı ve devamsızlık hakkını dolduranların sınıfta kalıp kalmayacağını açıkladı.
  Geçen yıl ortaokul ve liselerde devamsızlık yapmayan öğrenciler için başarı projesi başlatılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan projede öğrencilere başarı belgesi verilmişti. Fakat devamsızlıkların artmasından dolayı bakanlık tarafından il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine uyarılarda bulunuldu.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni proje başlatıldı.
Devamsızlık Yapan Öğrencilerin Ailesine Para Cezası
 Bakanlık tarafından sisteme koyulan yeni uygulamaya göre devamsızlığı bulunan öğrencilerin ailelerine para cezası verilecek. Bu haberin duyulmaya başlaması ile birlikte veli ve öğrenciler devamsızlık hakkı ortaokul ve lise aramalarına başladı.

Ortaokulda devamsızlık hakkı kaç gün?
Ortaokulda öğrencilerin devamsızlık hakkı bulunmuyor.
20 günden fazla devamsızlığı bulunan 5, 6, 7, ve 8. Sınıf öğrencisinin sınıfını geçmesi için Şube Öğretmenler Kurulu tarafından onay alması gerekmektedir. Kurulda çıkan karara göre devamsızlık yapan öğrenci sınıfını geçebilir ya da kalabilir.
Devamsızlık hakkından dolayı ödenecek para cezası konusunda öğrenciler ve veliler araştırmaya başladı.

Lisede Özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün?
Liselerde özürsüz olarak yapılacak devamsızlık hakkı 10 gün olarak bulunuyor.
Özürlü devamsızlık hakkı kaç gün?
Özürlü devamsızlık hakkı lise düzeyinde 20 gündür.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlana yönetmeliğe göre özürlü ve özürsüz toplam devamsızlık 30 günü geçmemelidir. Devamsızlığı 30 günü geçen öğrenciler sınıf tekrarı yapabilir.

Para Cezası Nasıl kesilecek
Bakanlık tarafından devamsızlığın azalması için bir takım projeler geliştirildi. Bu proje kapsamında devamsızlık hakkı lise 2020 yılı için 30 gün olarak belirlendi. Bakanlık tarafından sürekli devamsız öğrenciler için yapılacaklar listesi yayımlandı. Bu listede yapılacaklar şu şekilde sıralanacak
  • Veli ve öğrencilere yazılı ve sözlü toplantı ile bilgilendirme yapılacak. Öğrencinin okula bir gün bile gelmediği durumlarda telefon ile bilgilendirme
  • Devamsızlığın yedinci gününde ve on ikinci gününde veli bilgilendirme mektubu gönderme sorunun devam etmesi halinde muhtarlık tebligatı
  • Sorunun devam etmesi halinde kaymakamlık tebligatı ve para cezası
Lise devamsızlık hakkı 2020 meb, bunların yanı sıra özürsüz devamsızlığı 5 günü geçmeyen öğrenciler için dönem ortalaması 70 üzerinde olması kaydıyla belge verilecek. Davranış puanı 70 ile 84.99 arasında olan öğrencilere teşekkür belgesi verilirken başarı ortalaması 85 ve üzeri olan öğrencilere ise takdir belgesi verilecek. Devamsızlık hakkı belge alamama, bu belgeler için okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu karar verecek. Ödül için gayret ve başarı konuları da verilecek olan belge için etkili olacak.

İlkokulda devamsızlık hakkı kaç gün?
İlkokulda devamsızlık hakkı konusunda belli bir standart yoktur. Biliyorsunuz ki devamsızlık her öğrencinin korkulu rüyasıdır. Fakat bu devamsızlık konusunda yetkililer bazı kademelerde hassas davranmışlardır ve ilkokul 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıfta devamsızlık yüzünden kalmak yoktur.
 
 
Bu haber 34901 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum