İlkokul mezunu şehit aileleri memur olabilecek

Naci Ağbal şehit ailelerinin ilkokul mezunu olsa da memur olabileceğini dile getirdi.

28 Eylül 2017 - 00:28

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı yazılı açıklamada, bugün TBMM'ye sevkedilen ve "torba yasa" olarak bilinen "Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın" içeriğine ilişkin bilgiler verdi.

"Şehit çocuklarının kamuda istihdamı"
Terörle Mücadele Kanunu'nun ek 1. maddesi kapsamında istihdam hakkı bulunan hak sahiplerinin yaş sınırı aranmaksızın bundan yararlanmasının sağlanacağını vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:
"Baba veya annelerini kaybeden şehit çocuklarımızın kamuda istihdam edilmelerinin; şehit anne, baba ve kardeşlerinin yaş ortalamaları düşünüldüğünde, şehit çocuklarının istihdam hakkından yararlanma yaşı açısından avantajlı olması, birçok şehit kardeşi, annesi ve babasının yaş ortalamasının yüksek olması ve halihazırda iş sahibi olmaları nedeniyle anne, baba ve kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda bu hakkın şehit çocukları veya şehidin eşi tarafından kullanılabilmesi öngörülmektedir. Terörle mücadele esnasında yaralanan vazife malulleriyle 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması esnasında yaralananlardan ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunları memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atanamamaktadır. Yapılan düzenlemeyle bu kişilerin 'hizmetli' unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine 'memur' unvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları sağlanmaktadır."
Ağbal, işsizlik ödeneği başvurularının izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılması, işsizlik ödeneğinin, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenmesi ve ödeme tarihinin öne çekilmesi hususunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına yetki verilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadın eğitim yöneticileri neden atanamıyor ?
Kadın eğitim yöneticileri neden atanamıyor ?
MEB'den güzel haber: Öğretmenler Avrupa'ya gönderiliyor
MEB'den güzel haber: Öğretmenler Avrupa'ya gönderiliyor