İl Milli Eğitim okullarda harem selamlık sınıf planladıklarını açıkladı

İlerihaber.org'da yer alan habere göre, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü normal liseler bünyesinde kız ve erkek öğrencilerin ayrı eğitim göreceği sınıf açmayı planladıklarını açıklayarak, okullarda harem selamlık uygulamayı gündeme getirdi.

06 Ağustos 2016 - 01:43

İlerihaber.org'da yer alan habere göre, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü normal liseler bünyesinde kız ve erkek öğrencilerin ayrı eğitim göreceği sınıf açmayı planladıklarını açıklayarak, okullarda harem selamlık uygulamayı gündeme getirdi.

Eğitim sistemini ve toplumsal yaşamı dini kurallar ve referanslara göre biçimlendirme sürecinin, eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında belirgin bir şekilde arttığı biliniyor. Yıllardır eğitimin biriken ve acil çözüm bekleyen sorunlarına çözüm üretmeyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri okulların imam hatipe dönüştürülmesini ve bu okullara gidecek öğrenci sayısını arttırmaya dönük politikalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HAREM-SELAMLIK SINIF

Son birkaç yıldır Türkiye’nin her yerinde normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılırken, bu kapsamdaki uygulamalar Kastamonu’da da artarak devam ediyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Genel Meclisi toplantısında, kentteki imam hatip okullarına yeterli başvuru olmamasına rağmen “Normal liselerin bünyesinde kız- erkek ayrı imam hatip sınıfları açılması planlandığını” açıkladı. İl Milli Eğitim Müdürü’nün Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ve Şehit Şerife Bacı Ortaokulunu imam hatip okullarına dönüştürmek için uygulama başlattığını duyurması öğrenciler ve veliler tarafından kaygı ile karşılandı.
EĞİTİM SEN'DEN SERT TEPKİ

Kastamonu Eğitim Sen Şube Başkanı Fikret Tufan Yazıcı yaptığı yazılı açıklamaya İl Milli Eğitim’in söz konusu planlarına sert şekilde tepki gösterdi. Fiziki donanım ve altyapı sorunları olan ve hali hazırdaki bölgenin ihtiyacına cevap veremeyen Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ve Şehit Şerife Bacı Ortaokulunun imam hatibe dönüştürülmesi uygulamasına derhal son verilmesi istendi.

“Eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında fiziki donanım ve altyapı sorunları olmayan okulları imam hatibe çeviren MEB, seçmeli din dersleri uygulamaları, okulda mescit açılması zorunluluğu ve 5. Sınıftan itibaren kız öğrencilerinin başını örtmesi gibi uygulamaları ile bütün okulları fiilen imam hatibe çevirmekle yetinmemektedir” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

'İMAM HATİPLERE POZİTİF AYRIMCILIK'

“AKP hükümeti döneminde eğitimde yaşanan yoğun ticarileştirme uygulamalarına paralel olarak hayata geçirilen dini içerikli eğitim uygulamaları, siyasi iktidarın yıllardır “arka bahçesi” olarak gördüğü imam hatip okullarına yönelik “pozitif ayrımcılık” her fırsatta karşımıza çıkmıştır. Çok sayıda devlet okulu ödenek yetersizliği ile karşı karşıya kalırken, bugüne kadar hiçbir imam hatip okulu kaynak sıkıntısı çekmemiş ve talepleri anında yerine getirilmiştir.

Türkiye’de her konuda ve her alanda yaşanan ayrımcı uygulamaların, en azından toplumun geleceğinin şekillendiği okullarımızda yapılmamalı, eğitimde hiçbir şekilde böylesi yönlendirmelere izin verilmemelidir. Türkiye’de hiçbir okul türü diğerlerine göre ayrıcalıklı olmamalı, bakanlık politika geliştirirken ve bu politikaları uygularken tüm öğrencilere, öğretmenlere ve eğitim kurumlarına eşit mesafede yaklaşmalıdır.

Eğitim Sen olarak MEB’in her türlü ayrımcı ve dayatmacı uygulamalarının karşısında olacağımızı bir kez daha belirtiyor, öğrenci ve velilerimizi siyasi iktidarın her türlü istismar uygulamalarına karşı mücadeleye çağırıyoruz.

FETÖ'den gözaltına alınan öğretmen öldü babası konuştu: Sapasağlamdı

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında Ümraniye'de 14 gün önce gözaltına alınan ve bu sabah fenalaşarak hayatını kaybettiği açıklanan öğretmen Gökhan Açıkolu'nun anne ve babası oğullarının cenazesinin götürüldüğü Adli Tıp Kurumu önünde konuştu. Devamı için tıklayınız

Okul yöneticilerin de olduğu 8 MEB personeli ve işadamı tutuklandı

15 Temmuz günü yapılan başarısız darbe girişiminin ardından darbe girişimini yapan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)'ne yönelik operasyonlar ve ilgili soruşturmalar dahilinde gözaltına alınan ...Devamı için tıklayınız

 

MEB'den yeni dersane kararı

MEB tarafından, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle yeni açılacak özel öğretim kursları devamı için tıklayınız

Müfredata Osmanlı Türkçesi Dersi eklendi dersi verecek öğretmenler belli oldu

Milli Eğitim bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Ortaöğretim Osmanlı Türkçesi Dersi'nin 10. sınıflardan itibaren okutulmasına ilişkin esaslara yönelik bir yazıyı kurumlara gönderdi. Devamı için tıklayınız

212 MEB Personeli Daha Açığa Alındı

 

Burdur'da 474 kamu çalışanının açığa alındığı belirtildi.
Burdur'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 474 kamu çalışanının açığa alındığı bildirildi. 
Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Eğitim Müdürlüğünden 212, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli 11, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden 9, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan 2, Defterdarlık'tan 2, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğünden 2, Müftülükten 16, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden 23, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından 2, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden 3, Halk Sağlık Müdürlüğünden 9, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden 20, İl Sağlık Müdürlüğünden 6, Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden 3, Bucak Belediyesinden ise 4 memurun açığa alındığı belirtildi.

Açıklamada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Gar Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü ile Burdur Belediyesinden de birer memurun açığa alındığı kaydedildi. Burdur merkez ve Gölhisar ilçesinde görev yapan 10 Cumhuriyet cavcısının açığa alındığı bildirilen açıklamada, Burdur Emniyet Müdürlüğünden görevli 133 polis memuru ile Burdur Jandarma Komutanlığında görevli 2 askerin görevden uzaklaştırıldığı vurgulandı.

Kaynak:birgun.net

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"