İl dışı atamalarında MEB'den adalet isteniyor

2017 yılı iller arası yer değiştirme atamasında Milli Eğitim Bakanlığı tüm atama kontenjanlarını açmalıdır. Özür grubu ataması ya da il içi atamaya açılan ancak il dışı atamaya açılmayan bir atama sistemi kabul edilemez.

27 Mayıs 2017 - 11:35 - Güncelleme: 27 Mayıs 2017 - 11:44

2017 il dışı atama kontenjanlarında öğretmenlerden MEB’e adalet çağrısı

2017 il içi atama başvuruları bugün sona erecek. 22 Mayıs tarihinde başlayan il içi isteğe bağlı yer değiştirmelerin sona ermesinden sonra il içi atama sonuçları 6 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. Öğretmenlerin il içi yer değiştirme ilişik kesme ve göreve başlama işlemleri ise 12 Haziran tarihinden itibaren yapılacak.

BOŞ KONTENJANLAR MEMNUN ETMEDİ

İl içi atama kontenjanlarında bazı branşlarda büyük sıkıntılar olduğu görülmektedir. Özellikle sınıf öğretmenliği alanında il içi atamada dahi açılan normlar öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) 2017 öğretmen atama takvimi ile takvim kapsamında 2017 iller arası isteğe bağlı yer değiştirme takvimini geçtiğimiz hafta yayınlamıştı.

İl dışı atama başvuruları 15 Haziran-21 Haziran tarihleri arasında yapılacak. İl dışı atama kontenjanları açıklanmadı, il içi yer değiştirme işleminden sonra iller arası yer değiştirmelerde geçerli boş normların açıklanması bekleniyor.

İL DIŞI ATAMALARDA ADALET

Öğretmen haber, kamu haber, personel meb haber içerikli sitelerle iletişim kurarak seslerini duyurmaya çalışan ve kendilerini Öğretmenlik Mesleğinde Eşit ve Adil Bir Düzen İsteyen Öğretmenler olarak nitelendiren MEB personelleri Milli Eğitim Bakanlığı’na seslerini duyurmak istiyor. Zorunlu hizmetini bitirmesine rağmen yıllardır doğu ve güney doğu bölgelerinde çakılı kalan öğretmenler, il dışı atamalara tüm normların açılmasını istiyor. Her yıl bir ümitle il dışı atama başvurusu beklediklerini belirten öğretmenler açıklanan normlarla birlikte ümitlerini ve hayallerini gelecek yıla erteliyor.

Branş değişikliği, özür grubu atamalar gibi yer değiştirme işlemlerinde hizmet puanı az olan, zorunlu hizmetini yapmamış olan öğretmenlerin rahat bir şekilde istenilen yere atamalarının çıkmasının adaletsizlik olduğunu belirten öğretmenler, yıllarca zorunlu hizmet yapıp il dışı atama ile yer değiştirememe sorununun artık çözülmesini bekliyorlar.

NORM KADROLAR SAKLANIYOR

İl dışı atamaya tüm normların açılmasını talep eden öğretmenler, eş durumu ve diğer özür grubu atamalarına norm kadroların saklanmamasını istiyor. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere bu adaletsizliğin giderilmesi için çağrı yapan öğretmenler il dışı atama için MEB’den adalet bekliyorlar.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sınıfçı
    5 ay önce
    Yeter artık 9 yıldır gurbetteyim, doğudan çıkamıyorum. Bi el atın artık. Kendi memleketime anamın babamın yanına olmak, memleketime de çalışmak istiyorum. Duyun sınıfçıların sesini.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları