erkek protez saçthemeforest temaları

İki sınav sistemi ve müfredat değişti, bir istifa geldi

2017’de eğitimde birçok yenilik yaşandı. Sınav sistemleri ve ders müfredatı değişti.ÖSYM Başkanı istifa etti. TEOG’da 17 bin birinci çıkması, üniversitelerdeki boş kontenjanlar, 15 dakika kuralı, okul servislerinde ‘unutulan’ çocuklar da çok konuşuldu.

İki sınav sistemi ve müfredat değişti, bir istifa geldi
02 Ocak 2018 - 12:02 - Güncelleme: 02 Ocak 2018 - 12:05

2017 yoğun ve tartışmalarla geçen bir eğitim yılı oldu. Lise ve üniversiteye geçiş sınav sistemleri ile müfredat değişti. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir istifa etti, sonbaharda serviste unutulan çocuklar tartışıldı. İşte 2017’de Türkiye’nin eğitim gündeminde öne çıkan bazı konular:

TEOG GİTTİ, ADRESE DAYALI SİSTEM GELDİ 

Eylül 2017’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’u yanlış buluyorum, kaldırılması lazım” açıklamasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Yeni sistem netleşmeden TEOG’un kaldırıldığı duyuruldu. 6 Kasım’da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ayrıntıları paylaştı. Özetle, öğrenciler adrese dayalı yaptıkları beş tercihten birine yerleştirilecek. ‘Seçiçi’ 600-800 lise sınavla öğrenci alacak. Öte yandan 2017 TEOG’da ikinci dönem 17 bin birinci çıkması da çok tartışıldı. 2016’da 987 öğrenci birinci olmuştu. Bu yüzden sınavın seçiciliği konuşuldu.

ÜNİVERSİTE MARATONU İKİ GÜNE İNDİ 

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) değişiklik oldu. Yeni getirilen ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adlı verilen sistemde önce Türkçe ve temel matematik ağırlıklı Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile alan bilgisini değerlendiren ‘ikinci oturum’ yer aldı. Kasımda, eleştiriler üzerine sistem biraz değiştirildi. TYT’ye sosyal ve fen testi eklendi. TYT ile aynı gün yapılması planlanan ikinci oturum pazara alındı.

MÜFREDAT DEĞİŞTİ 

MEB; müfredatı güncelledi. Kitap taslakları 13 Ocak’ta askıya çıkarıldı, şubatta öneriler toplandı. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde toplam 176 müfredat yenilendi. Bakan Yılmaz, yeni müfredatı temmuzda açıkladı. En çok tartışılan konular evrim teorisinin müfredattan çıkarılması ve ‘cihad’ kavramının girmesi oldu.

15 DAKİKA KURALI ÇOK TARTIŞILDI 

ÖSYM, 2017 YGS’de yeni bir uygulama başlattı. Sınavdan 15 dakika önce adaylar binaya alınmadı. Marttaki YGS’de 10.00’da başlayan sınavı bir dakikayla kaçıranlar oldu. Eleştirilere rağmen uygulama LYS’de de sürdü.

ÖSYM BAŞKANI ÖMER DEMİR İSTİFA ETTİ 

2.5 yıldır ÖSYM Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Ömer Demir, ağustosta istifa etti. Bunda hatalı LYS puan hesaplamalarının etkisi olduğu konuşuldu. ÖSYM, 8 Ağustos’ta açıklanan ÖSYS yerleştirme sonuçlarından 4 gün sonra 1.499 adayın aslında üniversiteyi kazanmadığını, 1.628 kişinin de yapılan düzeltmeden sonra yerleştirildiğini açıklamıştı.

SERVİSTE ‘UNUTULAN’ ÇOCUKLAR 

İzmir’de kreşe giden üç yaşındaki Alperen Sakin, uyuduğu okul servisinde ‘unutulunca’ vücut ısısı aşırı yükseldiği için yaşamını yitirdi. Bu, Türkiye’de çocuklar için servis güvenliği tartışmasını beraberinde getirdi. Başka araçta ‘unutma’ olayları yaşanması, ilgili bakanlıkları harekete geçirdi. MEB, İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ni ekimde değiştirdi. Araç personelinin eğitiminden, araçlarda bulunması gereken cihazlar ve şoförlerde aranan özelliklere kadar birçok değişiklik yapıldı.

ÖĞRETMENLER İÇİN DE HAREKETLİYDİ 

2017’de Öğretmen Strateji Belgesi yayınlandı. Öğretmene performans sistemi de geldi. En çok tartışılansa öğretmenlerin 4 yıl çalıştıktan sonra kadroya alınması ve iki yıl daha görev yaptıktan sonra tayin istemesi oldu.

BUNLAR DA VAR 

- Okul öncesi eğitimin 2019’da 54 ay ve üstü çocuklar için zorunlu hale getirilmesi uygulamasına 22 ilde pilot olarak geçildi.

- Öğrenci yurtlarına artık ruhsatı sadece MEB verecek.

- 2017’de pilot uygulaması başlayan projeyle öğrencilerin okul ve okul dışında yaptığı her türlü sosyal etkinlik, e-okul sisteminde kayıt altına alınacak. Öğrenciye sosyal etkinlik karnesi de verilecek. 

- Ortaokul birinci sınıfların müfredatı yabancı dil ağırlıklı olarak düzenlendi. Bu eğitim yılının başında Türkiye’de 620 okulda pilot uygulamalar başladı. 

- MEB Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin kasımda değiştirilmesinin ardından rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerine nöbet tutma ve sınavlarda görev alma şartı getirildi. Ancak düzenleme bu öğretmenlerin, öğrencilerle ilişkilerini olumsuz etkileyebileceği eleştirileri alıyor.

- Üniversitelerde rekor boş kontenjan kaldı. 214 bin 430 olan boş kontenjan sayısı açıköğretimle birlikte 279 bin 589 oldu. Geçen yıl yüzde 95.3 olan doluluk oranı, 2017’de yüzde 74.7’ye geriledi. Uzmanlar, bunun nedeni olarak, meslek liselilerin sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla bu adayların doğru tercihte bulunamamasını, açıköğretime LYS’yle öğrenci alınmasını, vakıflarda artan üniversite ve kontenjan sayısına rağmen öğrenci talebinin düşmesini göstermişti.

EN MUTSUZ ÇOCUKLAR TÜRKİYE’DE 

OECD’nin PISA 2015 kapsamında yayınladığı ‘Öğrenci Refahı’ raporunda Türkiye, en mutsuz öğrencilerin yaşadığı ülke oldu. Türkiye; 28 OECD ülkesi arasında ‘yaşam memnuniyeti’ sıralamasında 10 üzerinden 6.12 puanla son sırada yer aldı. En mutlu öğrencilerse 8.27 puanla Meksika’da. ‘İşbirliğine Dayalı Problem Çözme’ raporunda ise, Türk öğrenciler takım çalışması yaparak problem çözmede OECD’nin sonuncusu, 51 ülke arasında ise sondan beşinci. OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, düşük performansın nedeninin öğrencilerin sınavlardaki bireysel başarılarla sınırlandırılması olduğunu söylemişti.

Önder Öndeş -Hürriyet

Bu haber 3440 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort