İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Ücretsiz Okul Servisi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Uluslararası Göç Örgütü arasında yapılan işbirliği kapsamında hazırlanan proje sayesinde ihtiyaç sahibi öğrenciler için ücretsiz taşıma hizmeti verilecek.

İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Ücretsiz Okul Servisi
08 Haziran 2019 - 12:08 - Güncelleme: 08 Haziran 2019 - 14:56

Milli Eğitim Bakanlığı ile Uluslararası Göç Örgütü arasında gerçekleştirilen işbirliği sayesinde hazırlanan proje kapsamında Suriyeli öğrenciler ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 8 bin civarındaki çocuk ücretsiz olarak okullarına taşınacak.

Proje kapsamında MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) arasında imzalanan protokole göre çeşitli illerde 25 binden fazla öğrenci için okula ulaşım desteği veriliyor. Yine bu kapsamda söz konusu protokole ile geçici koruma altında bulunan Suriyeli öğrencilerin de okullarına ulaşmalarını sağlamak ve kolaylaştırmak üzere işbirliğine gidilecek. Proje kapsamında Suriyeli öğrencilerin daha yoğun olarak bulunduğu Adana, Batman, Siirt, Sakarya, Antalya ve Yalova'da ücretsiz ulaşım hizmeti sağlanacak.

Proje Kapasitesinin %25'i Türk Öğrencileri İçin Ayrılacak

Proje sayesinde 2 yıl boyunca ihtiyaç sahibi yaklaşık 8 bin öğrenci hem devlet okullarına hem de geçici eğitim merkezlerine ücretsiz olarak taşınacak. Proje kapasitesinin %25'i bu durumda bulunan Türk öğrencileri için ayrılacak. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'de ağırlıklı bir kısmı Suriyeli olan geçici koruma kapsamındaki 1 milyonun üzerindeki çocuğun okul çağında olduğu öngörülüyor. Devlet okullarına kayıt 655 bin civarındaki geçici koruma kapsamında bulunan öğrenci eğitim sistemi içerisinde yer alıyor.

Bu haber 1548 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum