İhraç olan öğretmen meydanlarda ders veriyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce öğretmen ihraç oldu Engin Karataş bu öğretmenlerden sadece bir tanesi Engin öğretmen ihraç olduğu günden beri eylem yapıyor.öğrencilerine "Bir gün sizi de işinizden atarlarsa, barışçıl yollardan hakkınızı nasıl arayacağınızı öğretiyorum"

13 Mart 2017 - 20:54 - Güncelleme: 13 Mart 2017 - 23:16

Bodrum'daki Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu'nda 1'inci sınıf öğretmeniyken, OHAL kapsamında çıkarılan 29 Ekim Kararnamesi'yle kendisi gibi Eğitim Sen üyesi 8 öğretmenle birlikte ihraç edilen Engin Karataş, Ankara'da Yüksel Caddesi'nde eylem yaptı.

"Kendimi meydanlara tayin ettim, bundan sonra derslerime meydanlarda devam edeceğim" diyen Karataş, yere "İşimi ve öğrencilerimi geri istiyorum" yazısı yazdı.

"Bu yazı sadece sevgiyle bakana görünüyor"

Yarın Haber'de yer alan habere göre, çevrede toplanan insanlara seslenen öğretmen şunları söyledi:

"Bu yazı sadece sevgiyle bakana görünüyor. Herkesi vatan haini ilan edip, işten atanlara bu yazı görünmüyor. Ben öğretmenim, öğretmeye devam ediyorum. 4 ay önce işten attılar, bir soru bile sormadılar. Sicilimde bir çizik bile yok benim. Ama ne yapayım, ben kendimi tayinimi meydanlara çıkardım, artık meydanlarda öğretmeye devam ediyorum. Eğer bir gün sizi de işinizden atarlarsa barışçıl yollardan hakkınızı nasıl arayacağınızı size öğretiyorum."
17 Şubat 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin 127 öğretmen ataması için atama takvimi ve kontenjan dağılımı açıklandı. MEB tarafından açıklanan verilere göre 20 bin 127 öğretmen ataması için ön başvurular 15 Mart 2017 tarihinde başlayacak.

Ayrıca sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihleri 21 Mart 2017 tarihinde alınacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen ataması hakkında yayımlanan verilere göre en çok alım yapılacak 5 branşı aşağıda paylaşıyoruz.

MEB 20 bin 127 öğretmen ataması en çok atama yapılacak olan 5 branş şöyle;

EN ÇOK KONTENJAN AYRILAN 5 BRANŞ

1- Sınıf Öğretmenliği :3570 2- İngilizce Öğretmenliği: 2193 3- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 2143 4- İlköğretim Matematik Öğretmenliği: 1835 5- Okul Öncesi Öğretmenliği:1720 olarak belirlenmiştir.

BAŞVURULARDA İSTENİLEN BELGELER

* Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği, * Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği, * Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi, *Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.). * Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...