İhraç olan akademisyenlere yut dışından tam destek

KHK kararları çıkarak tüm yurt genelinde çok sayıda akademisyen görevinden ihraç edildi. Bugün ise ihraç olan 13 akademisyen tutuklandı. Akademisyenlere bu hukuksuz duruma tepkilerini göstermek için yurt dışındaki yetkilerden yardım istedi. Terör örgütü bağlantıları gerekçesi meslekten ihraç edilen akademisyenlere destek amaçlı çalışmalar sürüyor. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada KHK ile meslekten çıkarılan akademisyenlerin durumu için yapılan deklarasyon çalışması gündeme getirildi. İşte haberin detayı

16 Şubat 2017 - 15:14 - Güncelleme: 16 Şubat 2017 - 15:21

Meslekten ihraç edilenler için Amsterdam Üniversitesi’den deklarasyon

Türkiye’de Akademisyenlerle Dayanışma Bildirgesi başlığı altında Türkçe ve İngilzice yayınlanan açıklamada meslekten ihraç edilen akademisyenlere haksızlık yapıldığı, akademik personele yönelik baskı yapıldığı ifade edildi. 132 akademisyen ve araştırma görevlisi tarafından imzalandığı açıklanan bildirge Eğitim-Sen’in internet sitesinden yayınlandı.

330 AKADEMİSYEN İHRAÇ EDİLDİ

7 Şubat 686 sayılı KHK ile 330 akademisyen meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç edilen akademisyenlerin üçte birini önceki aylarda çok ses getiren ve kamuda çok tartışılan akademisyenlerin bildirisi olarak geçen bildiriye imza atanlar oluşturmaktadır. FETÖ ve PKK bağlantıları gerekçesi ile meslekten atılan akademisyenlerin durumu her kesimden tartışılmaya devam ediyor.AK Parti içerisinde de bu durum geçtiğimiz hafta gündeme gelmiş, akademisyenlerin ihraç listelerinin tekrar incelenmesi için çalışma başlatılması durumu belirtilmişti.


YURT DIŞINDAN DESTEK

Meslekten ihraç edilen akademisyenlerin durumu ile ilgili yurt dışı sivil toplum kuruluşları ile akademik personellerden de destekler gelmeye devam ediyor. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Amsterdam Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan bildirge yayınlandı ve ihraç edilen akademisyenlere destek verildi. Yayınlanan bildiride terör örgütü ile ilişkilendirilen akademisyenlerin terör örgütü bağlantılarının olduklarına dair somut veri olmamasına vurgu yapıldı.

Kendi alanlarında önemli çalışmalara imza atan akademisyenlerin de meslekten ihraç edildiği belirtilen bildiri de hükümet ve akademisyenlere yapılan müdahaleler eleştirildi
Türkiye’de Akademisyenlerle Dayanışma Bildirgesi
http://www.ogretmenlericin.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular