İhraç edilen baba: "Kandırılmadım, yoksulluktan onların dershanesine verdim"

Öğretmenlik yaptığı okuldan FETÖ şüphesiyle uzaklaştırılan baba: Koskoca devletliler kandırıldım deyip kenara çekiliyorlar. Ben kandırılmadım, yoksulluktan onların dershanesine verdim kızımı.

03 Nisan 2017 - 11:02 - Güncelleme: 03 Nisan 2017 - 15:27

Haksız ihraçlar aileleri perişan etti. H.G. ve Z.G. çifti, iki çocuklarıyla beraber Ankara Demetevler’de yaşıyor. Öğretmen çiftin biri 14, diğeri 21 yaşında iki çocuğu var. Çocuklardan küçük olanı K.G. böbrek hastası. Henüz 12 yaşındayken böbrek yetmezliği teşhisi konulan K.G, hastalığı nedeniyle diyalize girmek zorunda. İlk zamanlarda iki haftada bir diyalize giren K.G, son bir yıldır, hastalığının ilerlemesiyle haftada bir kez diyalize girmek zorunda.

Ancak, sosyal güvence olarak babasına bağlı olan küçük çocuk, babasının iş durumu nedeniyle artık tedavi olamıyor.

‘Kızımı çaresizlikten o dershaneye gönderdim’

Aile, yaşadıkları zor günleri anlattı. Baba H.G, öğretmen olarak çalıştığı okuldan FETÖ gerekçesiyle açığa alındığını söylüyor. Savcı tarafından ifadesi alınmak üzere çağırılan baba, “Gerekçe olarak, kızımın 2013 yılında gittiği dershaneyi gösterdiler” diyor. Eşinin, hasta olan çocuklarıyla ilgilenmek için 2012 yılında işinden ayrıldığını ifade eden H.G, “Maddi olarak zor durumdaydık, hâlâ da öyleyiz. O yıllarda Ankara’da en ucuz dershane 5 bin liraydı. Biz de daha uygun olduğu için o dershaneyi seçtik. Cemaatle bağlantısı olduğunu da biliyordum ama çaresizlikten kızımı oraya gönderdim” diyor.


 
‘Kandırıldım deyip kenara çekiliyorlar’

Dershanenin kayıt sırasında kendilerinden Zaman Gazetesi’ne abone olmalarının istendiğini aktaran H.G, “Abone olmazsak, kayıt işleminin gerçekleşmeyeceğini söylediler. Mecbur kalarak kabul ettim. Gazeteyi göndermek için istedikleri adresi de bilerek yanlış verdim” ifadelerini kullanıyor. Kayıttan dört ay sonra dershane yönetiminin arayarak, hayır için dershaneye ‘kurbanlık’ bağışlamalarını istediğini aktaran baba, “Durumumuz yok” diyerek isteği geri çevirdiğini, ertesi gün dershane yönetiminin kızını, kaydı silmekle tehdit ettiğini söylüyor.

Yine dershanenin talebiyle, kurs ücretini yatırmak için Bank Asya’dan hesap açtığını, bunun delil olarak önüne sunulduğunu söyleyen H.G, “O bankanın açılış töreninde Cumhurbaşkanı da vardı, başka devlet yetkilileri de. Koskoca devletliler kandırıldım deyip de kenara çekiliyorlar da ben neden işimden oluyorum?” diyerek şikayetini dile getirdi.

‘Devletin izniyle dershane açtılar’

Savcılıkta verdiği ifadesinde “Ben kandırıldım da diyemiyorum. Kandırılmadım. Yoksulluktan onların dershanesine verdim kızımı” dediğini ifade eden baba sözlerine şöyle devam ediyor, “Ben nereden bilebilirdim bu kadar tehlikeli olacaklarını. Kaldı ki o dönemlerde devletin verdiği izinle dershane açtı bu adamlar, devletin izniyle gazete bastılar.”
Kaynak:http://www.birgun.net/haber-detay/kandirilmadim-yoksulluktan-onlarin-dershanesine-verdim-153703.html
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • gercek
  7 ay önce
  biz 2012 de gitmiştik zaman gazetesi biz öğrenciler için zorunluydu zaman gazetesıne abone olmayan kımse her hafta yapılan deneme sınavına katılamıyordu. orda bizlerden kurban bagısı ıstedıler her ailenın cocugu 150-200 lira gönderince ben de babamdan istedim 100 lira sunu soyledı zaten dershaneye para verıyoruz en fazla 25 verırım demıstı ben de utancımdan 25 lırayı gondermedım o gıttıgım yıl kurban parasını sınıfta tek ben göndermemıstım ıyıkı de gondermedım
 • Yusuf ATMACA
  7 ay önce
  Çarpıtılmış bilgi var. Gazete aboneliği herkese teklif ediliyordu çünkü deneme sınavı vardı haftada bir. Fakat gazete ve kurban vermeyeni tehdit yalan gibi Yasal sendika ve banka SUÇ olamaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri