İhraç edilen akademisyen için 'sessiz' eylem

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrenciler Ankara Üniversitesi'ndeki polis müdahalesine ve ihraçlara tepki eylemi yaptı. Üniversiteye 'Hakikat ihraç edilemez' yazılı bir pankart da asıldı.

11 Şubat 2017 - 16:59

 BOĞAZİÇİLi akademisyen ve öğrenciler, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ankara Üniversitesi'nden ihraç edilen konuk öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Sevinç için sessiz eylem yaptı. 

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde part-time anayasa dersi veren Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sevinç, son KHK ile üniversiteden ihraç edildi. Konuk öğretim üyesi Sevinç'in bugün de Boğaziçi Üniversitesi'nde dersi vardı. Sevinç ihraç edildiği için üniversiteye gelemedi; fakat İstanbul'a yaklaşık 450 kilometre uzaklıktaki Ankara'dan 'Skype' ile görüntülü bağlanıp öğrencilerine ders anlattı.

DERSTEN SONRA SESSİZCE YÜRÜDÜLER

Yaklaşık 40 dakika süren dersten sonra bir grup öğrenci ve akademisyen Sevinç'in ihraç edilmesini protesto etmek 'Üniversiteye saldırı topluma saldırıdır. Kabul etmiyoruz, arkadaşlarımızın yanındayız' yazılı bir pankartla yürüyüşe geçti. Üniversitenin Etiler kapısına yürüyen grup burada 2 dakikalık sessiz eylem gerçekleştirdi. Eylemin ardından da kalabalık 'Murat Sevinç yalnız değildir', 'Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek', 'Diren Ankara Boğaziçi yanında' şeklinde slogan atıp olaysız dağıldı. Protesto gösterisi sırasında polisin de üniversite çevresinde geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.


​Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrenciler Ankara Üniversitesi'ndeki polis müdahalesine ve ihraçlara tepki eylemi yaptı. Üniversiteye 'Hakikat ihraç edilemez' yazılı bir pankart da asıldı.

KHK'ler ile akademisyenlerin ihraç edilmesine Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve hocaları da sessiz kalmadı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrenciler de, Ankara Üniversitesi’ndeki saldırılara karşı, “Hakikat ihraç edilemez” diyerek yürüyüş yaptı. Boğaziçi Üniversitesinden ihraç edilen Dr. Murat Sevinç Skype ile okula bağlanarak açık ders yaptı.

Ders saatinde sınıfta toplanan öğrenciler, mezunlar ve akademisyenlere seslenen Murat Sevinç, “Mutlaka geri döneceğiz” dedi.
Sınıfa sığmayan öğrencilerin ve akademisyenlerin bir kısmı dersi sınıfın dışından takip etti. Murat Sevinç ayrıca “Benim hocalarım da 7 Şubat’ta atılmıştı, bu bizim kürsünün geleneği” dedi.

Sevinç, “Akademi ve bilim muhalif olmak zorundadır. Ancak bütün iktidar odaklarıyla mesafeli olursanız bilim yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Dersin ardından öğrenciler ve akademisyenler okulda yürüyüş yaptı.

Okula 'Hakikat ihraç edilemez' yazılı bir pankart da asıldı.

Kaynak: http://www.egitimajansi.com/

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular