İçine Kapanık Öğrencilere Nasıl Yaklaşılır?

Utangaç ve içine kapanık bireyler toplumsal ilişkilerde her zaman sınıfta kalmıştır. Kendilerini ifade etmekte zorlanan çekingen kişiler sürekli yanlış anlaşılır. Potansiyellerini sergileme konusunda yetersiz kalırlar. Utangaçlık hafif dozda başkalarından korkmak anlamına gelir. Bu korku düzeyi sosyal fobi yaşayan kişilerin korkusu kadar şiddetli değildir.

İçine Kapanık Öğrencilere Nasıl Yaklaşılır?
18 Ekim 2018 - 23:14

Utangaç çocuk kendini sosyal ortamda gergin ve rahatsız hisseder. Tepkisi suskun ve temkinlidir. İletişim kurmak ister, ancak cesaret edemez.Çekingenlik bazı çocukların yapısında vardır. İçine kapanık kişiler (introvert), dışa dönük kişilerden (extravert) daha çekingen olabilir. İçine kapanık yapıdaki çocuk; kitap okumayı, dışarıda oynamaya tercih eder. Çekingen çocuk ise, dışarıda oynamayı ister fakat cesaret edemediği için evde kitap okur. 8-9 aylık bebekler yabancılardan korkmaya başlar. Bu durum İnsan hayatında çekingenliğin ilk örneğidir. Çocuk bu evrede yabancıyı ve tanıdığını ayırt etmeye başlar. 2-5 yaş gurubu çocuklar, birey olduklarını yavaş yavaş fark etmeye başlar. Tanımadıkları yaşıtlarına karşı çekingen olmazlar. Fakat tanımadıkları yetişkinlere karşı utangaç olurlar. Tanıdıkları yetişkine beklenmedik bir durumda karşılaşırlarsa çekingen davranışlar sergileyebilir. Örneğin, kreş öğretmeniyle çarşı da karşılaşan çocuk, annesinin arkasına saklanıp selam vermez. Çünkü öğretmenin yeri ona göre çarşı değil kreştir. İlkokul çocuğu bireysel farklılıklarını fark eder ve toplum kurallarını öğrenir. Bu dönemde çocuk ilgi odağı olmak istemez. Çocuğun bu ruh hali, özgüvende eksiklik ve çekingenlik oluşturur. Gelişim evrelerinde meydana gelen çekingenlikler, zamanla kendiliğinden geçer.

Utangaçlık ve ayrılık anksiyetesi birbiriyle karıştırılır. Her iki durumda çocuk annenin arkasına saklanır, geri durur ve konuşmaz. Temeldeki sorun farklıdır. Ayrılık anksiyetesi yaşayan çocuk annesinden ayrılmaktan korkar, utangaç çocuk ise başkalarıyla olan ilişkilerden korkar. Çocuk evde yakınlarıyla çok rahat konuşup, okulda hiç konuşmuyorsa selektif mutizm söz konusudur. Selektif mutizm olan çocuk yabancı ortamlardan aşırı korktuğu için çekingen olur ve kimseyle konuşmaz. Genellikle 3-5 yaş arası kız çocuklarında sık rastlanır. Çocuk bir aydan daha uzun süre ortama alışamayıp konuşmayı ret ediyorsa selektif mutizm tanısı konur. Bu sorun kendiliğinden geçmez. Bu durumda aile mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekir.

 

* Çekingen çocuğa destek için öneriler:

1- Çocuğunuza çekingen olduğunu söyleyip onu etiketlemeyin.

2- Çocuğu bilmediği ortamlara sokmadan önce hazırlık yapın. Nereye gittiğini ve orada kimlerin olacağını açıklayın. 

3- Çocuğunuzun çekingen olduğu durumlarda ısrar etmeyin, zorlamayın, kızmayın ve çok fazla üstünde durmayın. 4- 4- Temkinli bir yapıda olduğunu kabullenin ve ortama alışması için zaman verin.

5- Ebeveynin çekingen davranışları, çocuğun çekingenliğini arttıracaktır. Sizler yabancıyla rahat iletişime geçmeniz, çocuk için önemli bir model olacaktır.

6- Çocuğunuzu meraklandırıp, cesaretlendirerek destek olun.

7- Çocuğunuzun güvenli ortamda sürekli yeni deneyimler yaşamasını sağlayın. Eve misafir davet edin. Ne kadar yabancı kişiler ve yabancı ortamlarda bulunursa çekingenliği o kadar azalır.

8- Çocuğunuzu aşırı koruyup, gereğinden fazla yardım etmeyin.

9- Çocuğunuzdaki sosyal becerileri fark edip takdir edin. Onun güçlü ve başarılı yönlerini dile getirerek pekiştirin.

Bu haber 9507 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort