TalkU TalkU

 

IBAN hesap numarası mı? IBAN, Bankalar tarafından yapılan para transferlerini hızlı pratik ve hatasız olarak en az maliyetle gerçekleştirilmesi konusunda yardımcı olan numaradır. IBAN açılımı? IBAN aslında temel uluslararası banka hesap numaraları olarak bilinmektedir. IBAN numarası ne işe yarar? IBAN Numarası sayesinde hızlı doğru ve anında transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. IBAN Numarası uluslararası numara olma özelliğine sahip olduğu için, bazı banka kartının üzerinde belirtilmektedir. Buna rağmen uluslararası bir numara olmasından dolayı bazı kartların üzerinde ise yazmamaktadır. IBAN numarasının kullanıldığı durumlarda hızlı pratik ve güvenli işlemleri en kısa sürede yapabilirsiniz.

IBAN Numarası Ne Zamandır Kullanılıyor? Ne İşe Yarar?
IBAN Numarası Dünyada 2009 yılından sonra zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu hale getirilmesinin en büyük nedeni ise, Avrupa Birliğine üye olan ve Aynı zaman Avrupa’da birçok ekonomik başarıya sahip İzlanda ve Norveç para transferi sırasında daha güvenli olabileceğine inanılarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha hızlı ve daha güvenli işlemlere imkan sunan IBAN Numarası ülkemizde ise, 2005 yılından itibaren kullanılmakta ve bununla birlikte 2010 yılında resmi olarak kullanımı başlatılmaktadır. Finans işlemlerine yeni bir dönem aralayan IBAN Numaraları, bankacılık işlemlerinde de bazı durumlar haricinde zorunlu olmaktadır. IBAN nedir kaç hanelidir? Bazı kartların üzerinden yazmadığından, bankalar tarafından verilmesi gereken IBAN Numarası maksimum 34 haneli olmalıdır. Fakat ülkemizde kullanılan IBAN Numaralı 24 en fazla 26 haneden oluşmaktadır.

IBAN Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?
IBAN numarası nerede yazar? Birçok banka kartı üzerinde IBAN Numarası yazılsa da, bazı banka kartlarında güvenli olmadığından dolayı yazılmamaktadır. IBAN numarası nasıl alınır? Eğer kartınızın üzerinde IBAN Numarası yazmıyor ise, IBAN numarasını öğrenmenizin birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri de, Telefondan bankanızı arayarak ya da online bankacılık hizmetini kullanarak öğrenebilirsiniz. Bir diğeri ise, bankanıza ait mobil uygulamaya girerek öğrenmenizdir. Daha Farklı bir yöntem arıyor iseniz, IBAN sorgulama sitelerine göz atarak otomatik olarak IBAN numaranızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Fakat IBAN öğrenmek için yabancı sitelere banka bilgilerinizi girmek yerine bankanız aracılığı ile IBAN Numarasını öğrenmeniz daha güvenli olacaktır.