Hulusi Akar 15 Temmuz günü 19:07'de emri vermiş

15 Temmuz öğleden sonra "Hakan Fidan uyarmasına rağmen neden uçuşları yasaklamadı" diye eleştirilen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, bu talimatı 19:07'de verdiği iddianameyle ortaya çıktı. İddianamede tapeler de yer aldı.

Hulusi Akar 15 Temmuz günü 19:07'de emri vermiş
01 Nisan 2017 - 11:04

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili iddianamede, darbe günü yaşananların başlangıcı olarak, Kara Havacılık Komutanlıgında gorevli bir subayın Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) gidip FETÖ'cülerin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı almak için kuruma saldırı yapılacağı ihbarında bulunduğu 16.16 saati baz alındı.

HER ŞEY SAAT 16:00'DA BAŞLADI

İddianamede, darbe günü ve gecesi yaşananlar, saat 16.00'dan itibaren ayrıntılı şekilde yer aldı.

Darbe girişimi günü yaşananların başlangıcı olarak, Kara Havacılık Komutanlıgında gorevli bir subayın MİT'e gidip FETÖ'cülerin MİT Müsteşarı Fidan'ı almak için kuruma saldırı yapılacağı ihbarında bulunduğu 16.16 saatinin baz alındığı iddianamede, sonraki saatlerde yaşananlar ise şöyle sıralandı:

SAAT 16:16: İHBARCI SUBAY MİT'E GELDİ

"Saat 16.16 sıralarında Kara Havacılık Komutanlıgında gorevli bir subayın MİT'e giderek, FETO uyesi askerler tarafından MİT Musteşarı Hakan Fidan'ın alınması icin kuruma saldırı olacagını ihbar ettigi, MİT Musteşarlıgı tarafından yapılan degerlendirmeler sonunda bahse konu ihbarın ciddiye alındıgı, ihbar sonrası Musteşar Fidan'ın Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Guler'i telefonla aradıgı, konu hakkında bilgi verdigi ve bir musteşar yardımcısını ayrıntıları aktarmak uzere Genelkurmay karargahına gonderdigi anlaşılmıştır.

SAAT 17.00 VE SONRASI: FİDAN'IN YARDIMCISI UYARDI

Saat 17.32'de, MİT Musteşarlıgından bir musteşar yardımcısının Genelkurmay karargahına geldigi, ihbarla ilgili Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Guler'i bilgilendirdikten sonra saat 17.54'te Genelkurmay karargahından ayrıldıgı, bahse konu bilgilendirmeden sonra Orgeneral Guler'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a detaylı bilgi verdigi ve MİT Musteşarı Fidan'ı karargaha davet etmeyi teklif ettigi belirlenmiştir.

SAAT 18.00 VE SONRASI: HAKAN FİDAN KARARGAHTA

Saat 18.10'da, MİT Musteşarı Fidan'ın Genelkurmay karargahına geldigi, komutanların toplantısına dahil oldugu, toplantıda komutanlara, gelen ihbarın daha buyuk planın parcası olabilecegini beyan ettigi, saat 18.30'da MİT Musteşarı'nın degerlendirmesinden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezini aradıgı, havada bulunan aracların indirilmesi emrini verdigi tespit edilmiştir.

SAAT 19.00 VE SONRASI: AKAR TALİMAT VERDİ

Saat 19.05'te, detayları harekat ozet defterinden anlaşılacagı gibi, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Guler'in emriyle, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine Turk hava sahasındaki tum ucakların indirilmesi ve ucak kaldırılmaması talimatı verildigi, saat 19.07'de, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinde vardiya amiri Albay Armagan'ın Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini kayıt ozellikli telefondan aradıgı, Genelkurmay Başkanı'nın ucuşların iptal edildigine ilişkin emrini Yarbay Recep Baykal'a ulaştırdıgı anlaşılmıştır.

SOLOTÜRK'Ü BAHANE ETTİLER

Saat 19.09'da, saat 19.07'de Genelkurmay Başkanı'nın emriyle ucuşların iptal edildigi bilgisi Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine ulaştırıldıktan sonra, darbecilerin hava trafigini yeniden actırmak icin Antalya'da saat 19.50 sıralarında gercekleştirilmesi planlanan Soloturk ucaklarının programını bahane ettikleri, bu nedenle Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi Amiri Albay Devrim Orhan'ın Genelkurmay Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezine telefon actıgı, hava trafigini yeniden actırmaya calıştıkları belirlenmiştir.

Saat 19.16'da, detayları harekat ozet defterinden anlaşılacagı gibi, saat 19.05'te havadaki ucakların indirilmesi ve izinsiz ucak kaldırılmaması emrinin teyit edildigi, saat 19.25'te, Orgeneral Akar'ın 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Gurak'ı aradıgı ve Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulundan hicbir tank ve zırhlı aracın birlik dışına cıkmaması yonunde talimat verdigi,

Saat 19.26'da MİT Musteşarı Fidan'ın Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradıgı, kendilerine ulaşamayınca koruma muduru ile goruştugu, Cumhurbaşkanı'nın guvenligi ile ilgili bir problemin olup olmadıgını ve ilave guvenlik tedbirlerine ihtiyac duyup duymadıklarını sordugu,

Saat 19.26'da, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Guler'in ozel kalem muduru, Genelkurmay Karargah dosyasında şupheli Kurmay Yarbay Bunyamin Tumer'in, Mehmet Partigoc'un odasına gittigi, komutanlar ve MİT Musteşarı arasında yapılan goruşmeler hakkında bilgi verdigi,

Saat 19.45'te, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Tuggeneral İlhan Kırtıl'ın, Albay Devrim Orhan'ın saat 19.09'da Soloturk ucuşları nedeniyle hava trafiginin acılması icin yaptıgı telefon goruşmesine cevap olarak Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini kayıt ozellikli telefondan aradıgı, Tuggeneral Kemal Mutlum'a ulaşamayınca Yuzbaşı Caner Gokceoglu ile saat 19.45'te goruştugu, Soloturk, Suriye'deki CAP ucakları ile İHA'ların ucuşunun serbest oldugu bilgisini verdigi anlaşılmıştır.

Saat 19.48'de, detayları harekat ozet defterinden anlaşılacagı gibi, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinde Tuggeneral Kırtıl'ın emriyle Soloturk, Suriye CAP uçakları ile İHA'ların ucuşa devam edebilecekleri, kuryelerin durumunun yarım saat icinde belli olacagı emri verildigi belirlenmiştir.

SAAT 20.00 VE SONRASI

Saat 20.01'de, detayları harekat ozet defterinden anlaşılacagı gibi, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinden Yuzbaşı Caner Gokceoglu tarafından Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinin emriyle ulaştırma ucaklarına ucuşun serbest oldugu bilgisinin gecildigi, saat 20.02'de Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Tuggeneral Kırtıl tarafından 'Yurt ici ve yurt dışı harekat gerekli olursa Genelkurmay ile koordine kurularak izin alınacaktır.' emrinin yayımlandıgı,

Saat 20.05'te, Hava Kuvvetlerindeki darbecilerin ucuşu serbest bırakılmayan ucakların ucuşunun da serbest oldugunu duyurmaya başladıkları anlaşılmıştır.

DARBENİN BAŞLANGIÇ TARİHİNİ ERKENE ALDILAR

Saat 20.09'da, Genelkurmay Personel Başkanı İlhan Talu'nun Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın makamında MİT Musteşarı Fidan'ı gordugu ve odadan cıktıktan sonra Talu'nun Cemil Turhan'a, 'Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Colak'ın Kara Havacılık Komutanlıgına gittigini, FETO mensubu personelle ilgili tutuklamaların hemen başlayacagını' soyledigi, bu goruşmeden sonra Genelkurmay karargahı icindeki darbeci grubun panige kapıldıgı, kendilerinin ve darbe hazırlıgı yapan diger orgut uyelerinin tutuklanacagı endişesi ile şupheli Adil Oksuz ve diger sivil orgut uyelerinin bilgisi dahilinde FETO/PDY mensubu Yurtta Sulh Konseyi uyelerinin koordinesiyle 16 Temmuz 2016 tarihinde saat 03.00 olarak belirlenen darbeye teşebbus saati one cekilerek saat 20.30 olarak belirlendigi,

Saat 20.22 itibarıyla MİT Musteşarı Fidan'ın Genelkurmay karargahından ayrıldıgı,

Saat 20.23'te, Akıncı 4. Ana Jet Us Komutanlıgında toplanan 33 Özel Kuvvetler gorevlisinin Genelkurmay karargahına dogru otobusle yola cıktıkları,

"UÇUŞLAR SERBEST" YALANI

Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinde gorevli Yuzbaşı Caner Gokceoglu'nun kayıt ozellikli telefondan 11. Hava Ulaştırma Ana Us Komutanlıgından Murat Cengiz'i saat 20.25'te aradıgı, bu saat itibarıyla Hava Kuvvetleri Harekat Merkezindeki darbeci askerlerin Tuggeneral Kemal Mutlum'un talimatıyla ilgili yerlere, butun ucakların ucuşlarının serbest oldugunu, 'Şu an hepsi acık.' diyerek gercege aykırı duyurdukları tespit edilmiştir.

Saat 20.46'da, darbenin gece saat 03.00'te başlayacak olması nedeniyle karargahtan erken ayrılan Genelkurmay Strateji Daire Başkanı Tumgeneral Mehmet Dişli'nin, ozel aracıyla Genelkurmay karargahına dondugu,

Saat 20.49'da, Genelkurmay Başkanı Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın odasına gectigi, bu saatten sonra faaliyetlerin darbecilerin atama listesinde karargah sorumlusu olarak belirledikleri Mehmet Partigoc, Orhan Yıkılkan, Ramazan Gozel ve Mehmet Dişli tarafından organize

Saat 20.51'de, Tumgeneral Dişli ve ve Kurmay Albay Yıkılkan'ın Genelkurmay komuta katına dogru cıktıkları anlaşılmıştır."

Bu haber 1419 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum