AMSTERDAM (AA) - Hollanda'daki Türk toplumunun temsilcileri, Türk Hava Yollarının (THY) Amsterdam Corendon Plaza'da düzenlediği iftar programında buluştu.

Programa Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Hollanda'da yaşayan Müslümanlar, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra THY Amsterdam ofisi çalışanları ve Türkiye'nin Hollanda'daki misyon şefliklerinde görevli personel katıldı.

Burada konuşan Büyükelçi Ünal, iftarın düzenlenmesine destek veren THY ve temsilcilerine teşekkür ederek, THY'nin Hollanda ile deprem bölgesi arasında hava köprüsü kurduğunu kaydetti.

Ünal, "Gönlümüz depremden etkilenen vatandaşlarımızla birlikte." ifadesini kullandı.

Depremin başından bu yana Hollanda'daki Türk toplumunun var gücüyle yardım gönderdiğini dile getiren Ünal, "Hollanda makamlarına, Türkiye'ye yolladığı yardımlar sebebiyle her fırsatta teşekkürlerimizi iletiyoruz. Osmanlı'dan bu yana Türkiye, ihtiyacı olduğunda Hollanda'ya yardım etti. Deprem, aramızdaki bu karşılıklı yardımın bize önemini gösterdi." diye konuştu.

THY Amsterdam Müdürü Şerafettin Ekici ise Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle bu yıl ramazanın hüzünlü geçtiğini belirterek, "Depremin ilk anından itibaren yaralarımızı sarmak için THY olarak var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.

Depremlerin gerçekleştiği 6 Şubat'tan bu yana THY'nin tüm imkanlarını seferber ettiğini belirten Ekici, gerek insani yardımların depremden etkilenen bölgelere ulaşması, gerekse bölgedeki insanların tahliyesi için THY uçaklarının vatandaşların hizmetine sunulduğunu söyledi.

UAEA, Zaporijya’daki reaktörleri soğutan su seviyesinde düşüşün sürdüğünü bildirdi UAEA, Zaporijya’daki reaktörleri soğutan su seviyesinde düşüşün sürdüğünü bildirdi

İftar programı depremzedeler için yapılan duanın ardından sona erdi.