Herşey nasıl yazılır? TDK Herşey birleşik mi yazılır yoksa Her Şey ayrı mı yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) ya sıkça sorulan ve yazım yanlışlarının başında gelen "Her şey" kelimesi ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır? sorusunun yanıtını bulundu. İşte genellikle sınavlarda da sıkça sorulan "herşey" kelimesinin doğrumu yazımı.

Herşey nasıl yazılır? TDK Herşey birleşik mi yazılır yoksa Her Şey ayrı mı yazılır?
28 Aralık 2019 - 00:28 - Güncelleme: 06 Mart 2020 - 22:13
TDK İmla Kılavuzu da yer alan bilgiye göre "herşey" şeklinde birleşik yazımı kabul etmemektedir. Yani buna göre "her şey" kelimesi ayrı yazılmaktadır. Fakat gerek sosyal medya paylaşımlarında gerekse internette yer alan metinlerde bu sıfat tamlamasıyla ilgili ne denli yazım yanlışları yapıldığı hemen göze çarpmaktadır. Peki her şey neden ayrı olarak yazılmaktadır? Tamamı, tümü, hepsi anlamına gelen her şey kelimesi; günlük konuşma dilinde birleşik olarak "herşey" şeklinde telaffuz edildiği için cümle içinde de bu şekilde, birleşik olarak yazılabiliyor. Oysa içinde şey kelimesinin geçtiği diğer birçok kelimede olduğu gibi her şey kelimesinde de şey eki mutlaka ayrı yazılmalıdır. DOĞRU YAZILIŞI NASIL? ✖ Herşey (Yanlış kullanım)
✓ Her şey (Doğru kullanım)  Bu kelimeyi yanlış yazmamak için "Türkçede her şey ayrı yazılır; hiçbir şey birleşik yazılmaz" sloganını aklınızda tutabilirsiniz.

HER ŞEY KELİMESİ HAKKINDA BEŞ ÖRNEKLER
  • Her şey bir yana bu kalabalık şehirde artık yaşamak istemiyorum.
  • Bu akşam her şey üst üste geldi.
  • Bilgisayarımı çalışma masamın üzerinde unuttum. 
  • Meyveleri her şeyden çok seviyorum. Çünkü meyveler tam bir şifa deposudur.
  • Her şey sona ermeden bir an önce yanıma gelmeni istiyorum.   
  • Bu aralar her şey üzerime üzerime geliyor. Çok yoruldum artık... 
Kaynak:HABER7 
Bu haber 7239 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum