Her İsteyen Öğretmen Olamayacak !

​Milyonlarca üniversite adayını ilgilendiren yeni sınav sisteminin ayrıntıları belli oldu

27 Eylül 2017 - 10:36 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 - 11:00

Haziran’da tek sınavın yapılacağı sistemde puan türü karmaşası kaldırıldı. Puanlar 4 alan türüne göre hesaplanacak, matematiğin etkisi yüzde 30 olacak. Bazı fakülteler sınavın yanı sıra yeteneğe göre öğrenci alacak. İlk uygulama eğitim fakültelerinden başlayacak.
 

KALİTELİ ÖĞRETMEN SORUNUNA NEŞTER
Yeni sistemde en önemli değişiklik ise öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerine öğrenci seçiminde olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Öğretmen kalitesi meselenin önemli boyutlarından biri” diyerek dikkat çektiği eğitimci yetiştiren fakültelerin müfredatı baştan sona değiştirilecek. Bu fakülteleri tercih edecek öğrenciler merkezi sınavın yanında, mülakat ve özel yetenek testleriyle alınacak. YÖK’ün matametik, fizik gibi temel bilimlerde en başarılı öğrencilerden oluşturduğu eğitim sınıfları modeli, eğitim fakültelerinde de uygulanacak. Temel bilimler için verilen teşvik bu bölümleri tercih eden öğrencilere de sağlanacak. YÖK, merkezi sınavın yanında yeteneğe göre seçilen öğrencilere özel burs verecek. Bu konudaki ayrıntılar yakın zamanda açıklanacak. Eğitim fakülteleri için getirilen yeni sistem bu yıl uygulamaya konulacak, özel yetenek gerektiren bazı fakülteler için ise gelecek yıldan itibaren benzer bir düzenleme yapılacak. İletişim ve bazı mühendislik bölümleri gibi alanlarda merkezi sınava ek olarak özel yetenek aranacak. 
IŞIL ÇALIŞKAN / İSTANBUL
 KARAR
 

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN
MEB' çok önemli hamleye hazırlanıyor

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mağdur
    2 ay önce
    Başlığınız çok güzel olmuş. Bende yazınıza istinaden bir şey eklemek istedim. Eğitim fakültesi mezunu ve kpss den yüksek puan almış kişiler değil sadece topilli olan kişiler öğretmen olacak. Malum benim güzel ülkemde liyakat diye sadece torpilli ve torpilsizler diye toplumu ayrıştıran bir yapı akla geliyor ve uygulanıyor...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OHAL komisyonundan önemli karar
OHAL komisyonundan önemli karar
Öğrencilere güzel haber: Okul sütü ihalesi hayata geçti
Öğrencilere güzel haber: Okul sütü ihalesi hayata geçti