Hem Öğretmen, Hem Sanatçı, Hem de Öğrenci

Hınar Taşkın (32), ÇUKUROVA Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu. Tam 8 yıl önce öğretmen olarak atamasının yapıldığı Diyarbakır'da resimle start verdiği sanat yolcuğunu heykeltıraşlıkla devam ettiriyor.

Hem Öğretmen, Hem Sanatçı, Hem de Öğrenci
14 Kasım 2019 - 11:22 - Güncelleme: 17 Kasım 2019 - 16:02

Çoğunluğunu ücret ödeyerek aldığı atık malzemeleri sanatla buluşturan  Hınar Taşkın, geçtiğimiz aylarda ilk sanat sergisini ziyaretçileriyle buluşturdu. Taşkın, aynı zaman da Dicle Üniversitesi İç Mekân Tasarımı Bölümü'nde okurken, bundan sonraki hedefinin ise dünya çapında bir sanatçı olarak tanınmak olduğunu söyledi.


HEYKELLER ATIK TELLERDEN OLUŞUYOR
2011’den buyana sanatla ilgilendiğini anlatan Taşkın, atık halde bulunan telleri heykele dönüştürdüğünü ifade etti. Taşkın, aynı zamanda şunları söyledi: "Son 3 senedir heykellerle ilgileniyorum. Son 12 aydır ise tel üzerinde çalışıyorum. Teli çöpe attığımızda atık oluyor ama bir heykel çalışmasında kullandığımızda sanat oluyor. Bu tel inşaat teli olarak adlandırılıyor. Ben de inşaat teli olarak satın alıyorum. Sonrasında çeşitli çalışmalara dönüyor. Çevremizde gördüğümüz her şeyi, bir ağaç parçasını, bir dal parçasını  kullanabiliyorum. Bu bazen bir tel de olabiliyor. Yani inşaatlarda bağlama teli olarak kullanılan bir materyal benim elime geldiğinde bir sanat eserine dönüşebiliyor. Benim için önemli olan sanatla iç içe olmak sanatla uğraşmak."

‘İLK ZAMANLARDA HOBİ OLARAK GÖRÜYORDUM’
Sanat yolculuğunun henüz çok başında olduğunu ifade eden Taşkın, "Kendimi birşeyler katabilmek için önümde upuzun bir yol var. Bunun için çok çalışacağım. Hayalim bu alanda çok iyi bir noktaya gelmek. Şu an için odak noktam da bu. Hayata dair bütün planlarımı, bütün aldığım kararları, attığım her adımı buna göre planlayarak yapıyorum. Varoluş sebebim bu artık. Öyle düşünüyorum" diye konuştu.

Bu haber 717 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum