Milli Eğitim Bakanlığı MEB, öğretmenlerin haziran ayı semineri ile ilgili kararı açıklamıştı. Buna göre 2023-2024 eğitim öğretim yılı sene sonu mesleki çalışmaları okullarda yüzyüze yapılacak. Bayram haftasında idari tatil olması nedeniyle seminerler yapılmayacak. Bayram haftasının ardından başlayan haftada ise öğretmenler seminere alınacak. MEB tarafından alınan karar ile birlikte öğretmenlerin seminerine yeni bir kolaylık getirildi. 

SEMİNERLER ONLİNE OLACAK MI?

2024 yılı haziran ayı öğretmen seminerlerinin online olması için gerek sendikalardan gerekse öğretmenler tarafından milli eğitim Bakanlığı'na yoğun bir talep iletildi. Ancak bakanlık bu taleplere şimdiye kadar olumlu yanıt vermedi. Mevcut duruma göre öğretmenler okullarda yüz yüze seminere katılacak, online seminer yapılmayacak.

Memur maaşına ek zam kararı aylık ek ödeme yapılacak Memur maaşına ek zam kararı aylık ek ödeme yapılacak

SEMİNERDE ÖĞRETMENLERE SEÇME HAKKI

İl dışında seminer yapmak isteyen öğretmenlerin başvurulara sistem üzerinden alındı. Öğretmenler hangi okulda seminere yapacağının belirlenmesi yönünde endişeleri yaşıyordu. Bakanlık tarafından bu endişeleri gidilecek getirecek adım atıldı. 
Haziran semineri İçin farklı il başvurusu yapan öğretmenler gideceği il ve ilçelerde milli eğitim Müdürlüğü'ne başvuru yaparak hangi okulda seminer almak istediğini kendileri belirleyecek. Böylece öğretmenlerin merak ettiği önemli bir belirsizlikte ortadan kalkmış olacak. Okulların seçimini öğretmenler belirleyecek ve istediği okulda seminer çalışmasına katılabilecekler.