Hayat boyu öğrenme projesi

2023’te isteyen herkesin, istediği zaman üniversitede okumasını sağlayabilecek hayat boyu öğrenmenin yolu açılacak. Üniversiteler özerk yönetime kavuşacak

31 Aralık 2016 - 18:09

Türkiye'nin 2023 vizyonunda toplumsal eğitim seviyesini de daha yukarılara taşıyacak devrim niteliğinde projeleri var.

İsteyen herkesin, istediği zaman üniversitede okumasını sağlayabilecek hayat boyu öğrenmenin yolu açılacak. Bu kapsamında gençlerin en az lise mezunu olması, okuma-yazma bilmeyen vatandaşın kalmaması ve lise mezunu herkesin üniversitede okuyabilmesinin yanı sıra yükseköğretimin özerk bir yapıya kavuşması eğitim hedefleri arasında yer alıyor.


YENİ ANAYASA YENİ YÖK

Yeni Anayasa ile birlikte YÖK'ün yapısı da yeniden düzenlenecek. YÖK, üniversiteler arasında koordinasyonu sağlayan, denetleyen ve belli alanlarda akreditasyon sağlayan bir kurum haline dönüştürülecek. Üniversitelerin çeşitliliğine ve kendilerini geliştirmesine kolaylık sağlayan bir yapı oluşturulacak. Öğretim üyesi sayısı, kısa ve orta vadede öğretim üyesi başına 20 öğrenci düşecek şekilde 80 bine çıkarılacak, 2023 yılında ise bu sayı 100 bine yükselecek.

STEM'LE KALICI ÖĞRENME

2023 hedefleri için eğitimin niteliğini artırmayı amaçlayan MEB, öğretme metodlarını da geliştirecek. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin İngilizce kısaltması olan STEM modeli ile öğrenciler, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği aynı anda öğrenecek. Yeni yöntemin en belirleyici özelliği ise soruyu öğretmenin değil öğrencinin soracak olması.

STEM metodunun geliştirilmesi için MEB'in başlattığı Araştırmaya-Sorgulamaya Dayalı Bilim Öğreniminde Değerlendirme Stratejileri (SAİLS) projesi kapsamında bilim öğretmenleri yetiştirilecek. Öğrenciye basma-kalıp ders notlarıyla değil, hayatın içinde karşılaşabileceği sorunlarla başa çıkabilme yeteneği kazandırılıyor. Öğrencinin amacı TEOG ya da üniversite sınavını kazanmak değil hayata hazırlanmak olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
ByLock mağduruna güzel haber
ByLock mağduruna güzel haber