"Hayalet Şehir" Maraş Açılıyor Mu?

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 1974 yılından beri kapalı olan Maraş'ın açılması ile ilgili olarak envanter çalışması yapılması kararının alındığını söyledi.

"Hayalet Şehir" Maraş Açılıyor Mu?
19 Haziran 2019 - 15:24

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından alınan kararla, 1974 yılından beri kapalı olan Maraş'ın açılması konusunda karar verildiği duyuruldu. KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından yapılan açıklamada, uzman bir ekibin Maraş'a giderek envanter çalışması yapacağı belirtildi. Halen hukuken askeri bölge statüsünde kapalı durumda olan Maraş'ta çalışma yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu'nun koşullar ile ilgili olarak değerlendirme yapacağını söyleyen Özersay, konuyla ilgili bilimsel envanterlerin değerlendirileceğini ifade etti.


Türkiye ile KKTC'nin birlikte hareket etme kararı alındığı öğrenilen gelişme kapsamında, kapalı Maraş'ın statüsünün belirlenmesi için uzman bir ekibin Maraş'a gideceği, taşınır ve taşınmaz mülklerin listesini çıkaracağı bilgisi edinildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre, kapalı Maraş konusunda artık bir adım atılmasının gerektiği ve bu yönde çalışma yapılacağı öğrenildi.


Bir Zamanlar Akdeniz'in Las Vegas'ı İdi

Maraş bir zamanlar Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak bilinirken, BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan karar gereğince hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. “Hayalet Şehir” Maraş'ın eski halini kazanabilmesi için 10 milyar USD tutarındaki bir yatırımın yeterli olacağı belirtiliyor. 1974 yılından önce 10.000 yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunan Maraş'ta ayrıca 3.000 ticari birim, 99 eğlence merkezi, 4.649 özel ev, 21 banka, 143 yönetim ofisi, 24 tiyatro ve sinema, 380 bitirilmemiş inşaat ve 8.500 kitabın olduğu bir kütüphane de bulunuyordu.


Maraş Neden “Hayalet Şehir” Oldu?

1974 yılında gerçekleştirilen 2. Kıbrıs Harekâtı esnasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından alınan Gazimağusa, BM tarafından denetlenen ve Kıbrıs Adası'nı ikiye ayıran “Yeşil Hat” denilen tampon bölgede bulunuyor. Annan Planı'na göre kapalı Maraş'ın Rum kesiminin denetimi altına alınması amaçlanıyordu. Fakat yapılan referandum sonucunda Kıbrıs Türkleri tarafından kabul edilen Annan Planı Kıbrıs Rumları tarafından reddedilince, Maraş “Hayalet Şehir” olmaya devam etti.


Bu haber 1650 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort