Harp okulları 17 Şubat’ta eğitime başlıyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamu dairelerinde büyük çapta ihraçlar başladı.Askeri okulları kapatan hükümet yetkilileri öğrencilerin hakkında hiç bir işlem yapmadan öğrencileri okuldan attılar. 5 Temmuz darbe girişiminin ardından kapattılar harp okulları, 17 Şubat'ta kapılarını eğitime tekrar açıyor. Okullar, yeni dönem için mülakatla öğrenci alırken, haklarında herhangi bir güvenlik soruşturması dahi açılmayan eski öğrencilere hakları geri verilmedi. Öğrenci alımları için mülakatlarda görevlendirilmek için, emekli olmuş askeri personel göreve davet edildi. Eski öğrenciler okullarına dönmek için sabırsızlıkla beklerken henüz eski öğrencileri sevindirecek bir haber gelmedi.

30 Ocak 2017 - 17:15

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan harp okulları yeniden açılıyor. 17 Şubat’ta kapılarını yeniden eğitime açılacak okullarda 15-20 tane de kız öğrenci olacak. Konuyla ilgili sozcu.com.tr’ye bilgi veren CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, “Savunma Bakanlığı öğrenci alımı için duyuru yayımladı.

Bu kapsamda alımlar yapıldı. Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlanan askeri okullara öğrenci alımları için mülakatlarda görevlendirmek için emekli olmuş, askeri personeli de tekrar göreve davet edip, başvurular kabul edildi” dedi.
Askeri okullar kapatılmalı mı?

ARA SINIFLAR İÇİN DE ÖĞRENCİ ALINDI

Eski öğrencilerin okullara kabul edilmediğini kaydeden Çiçek, ara sınıflar için de öğrenci alındığını söyledi. Askeri liselerin harp okullarının hazırlık sınıfı olarak hizmet vereceğini anlatan Çiçek, “Askeri dersler aynı. Akademik dersler, bölümlere göre üniversitelerle paralel olacak. Geçmişte de öyleydi zaten, mezunlar lisans diploması alıyordu” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER AYNI

Bununla birlikte güvenlik soruşturması dahi yapılmayan eski öğrencilere hiçbir haklarının verilmediğinin altını çizen Çiçek, şunları söyledi: “Yeni öğrenciler, ikinci dönem için eğitime başlayacak. Ancak okulların yüzde 100 dolması, eski mevcutlarına ulaşmaları mümkün değil. Öğretmenler, FETÖ soruşturması kapsamında uzaklaştırılanlar dışında aynı olacak.”
Yurdagül Uygun

Kaynak: Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bozdağ'dan göreve iadelerle ilgili açıklama
Bozdağ'dan göreve iadelerle ilgili açıklama
Yolcu otobüsüyle otomobil çarpıştı: çok sayıda ölü ve yaralı var
Yolcu otobüsüyle otomobil çarpıştı: çok sayıda ölü ve...