Hangi kurumlar üniversitelilere karşılıksız burs veriyor?

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği LYS yerleştirme sonuçları açıklandı. Öğrenciler şimdi de yurt ve burs için çalışmalara başladı.

Hangi kurumlar üniversitelilere karşılıksız burs veriyor?
16 Ağustos 2017 - 14:13

Üniversite öğrencilerinin maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimden yoksun kalmalarını bir nebze de olsa engellemeyi hedefleyen vakıflar, burs imkanı sunuyor. Bu kurumlar, eğitim süresi boyunca burs alma kriterlerine uygun belli sayıdaki öğrencilere aylık 150 TL ile 400 TL arasında değişen rakamlarda burs ödüyorlar.

Hayırsever birçok kurum öğrencilere eğitim hayatları boyunca yardım ediyor. Siz değerli öğrenciler için 2017 burs veren kurumlar listesi hazırladık. Öğrenciler üniversiteyi kazandıktan sonra eğitimlerini tamamlamak için bir geçim kaynağına sahip olmak istiyor. Başvuruları eylül ayı içerisinde tamamlanacak bursların miktarı aylık 2000 TL’ye kadar ulaşıyor. Bu da aylık ortalama harçlıkları 1000 TL olan öğrenciler için adeta “can suyu” demek. 

HANGİ KURUMLAR KARŞILIKSIZ BURS VERİYOR İŞTE TAM LİSTE

Türkiye Diyanet Vakfı:

2011 yılından günümüze Türkiye Diyanet Vakfı Bursu yaklaşık 240 bin öğrenciye verilmiş. Diyanet Vakfı burslar için vatandaşlardan bağış toplamakta ve bu bağış oranında da öğrencilere burs vermektedir. Her yıl TDV öğrenci bursu için başvuru almaktadır.

Atatürkçü Düşünce Derneği:

Atatürkçü Düşünce Derneği bursu her yıl çok sayıda öğrenciye verilmektedir.Her yıl yenilenen başvuruları öğrenciler okudukları ildeki ADD şubelerinden yapabilmektedirler.

Türk Eğitim Vakfı:

Türk Eğitim Vakfı bursu her yıl binlerce öğrenciye verilmektedir. Mesleki Ortaöğretim ve Üniversite öğrencilerine (Lisans, Y. Lisans ve Doktora) burs imkanı sağlanmaktadır. Vakıf ayrınca kız öğrencilere yurt bursu, YGS-LYS puan türlerinde ilk 5000’ne girmiş öğrencilere ayrı bir burs için başvuru imkanı tanımaktadır. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında verilecek burs miktarı şu şekildedir:

Mesleki Orta Öğretim 160.-TL

Üniversite 480.-TL

Yüksek Lisans 800.-TL

Doktora 1.120.-TL

Vehbi Koç Vakfı:

Vehbi Koç Vakfı bursu her yıl binlerce öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilmektedir. Ayrıca Koç grubu şirketlerinde çalışanların çocuklarına ayrı bir kontenjan verilmektedir. Her yıl eğitim-öğretim başında burs duyurusu yapılmakta ve online başvuru alınmaktadır. 2017 Vehbi Koç Bursları için 1-31 Eylül 2017 tarihleri arasında başvuru yapmak gerekiyor.

Sabancı Vakfı: Sabancı Vakfı bursu her yıl LYS’de üstün başarı göstermiş öğrencilere, kalkınmada öncelikli illerdeki liselerden mezun olmuş öğrencilere ve engelli öğrencilere karşılıksız olarak verilir.

21.YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) BURS PROGRAMI

Kimler Burs Alabilir? Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV, başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan ve her yıl belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkanı sunuyor. Karşılıksız burs veren kurumlar için haberimizin devamını okuyun.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.

Alarko Holding:

Alarko Holding Bursu her yıl çok sayıda öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Alarko Holdingin sosyal sorumluluk projeleri altında verilen burs için ilgili tarihlerde başvuruda bulunulmalı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı:

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sağlanmakta. Toplanan bağışlar ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilmekte olup 2017 TOG Bursu başvuruları 5 Ağustos 2017 tarihi itibariyle başlamış bulunmakta. Vakfın şartlarını taşıyan her öğrenci başvuruda bulunabilir.

Şahinler Holding:

Şahinler Vakfı bursu her yıl 500 öğrenciye karşılıksız olarak verilir. Şahinler Vakfı bursu için belli bir dönemde vakfa başvuruda bulunmanız gerekmekte.

Sema Yazar Gençlik Vakfı:

Sema Yazar Gençlik Vakfı Bursu 1990 yılından itibaren ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen karşılıksız burstur. Her yıl yüzlerce öğrenciye günümüz koşullarında yüksek miktarlarda burs verilir.

Mehmet Zorlu Vakfı:

Şimdiye kadar 15 bin öğrenciye verilen Mehmet Zorlu Vakfı bursu bu yıldan itibaren Mühendislik, Hukuk, İşletme, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya bölümünde okuyan öğrencilere verilecektir.

Anadolu Vakfı:

Anadolu Vakfı Bursu 1979 yılından beri ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım amaçlı burs vermektedir. Her yıl 1-30 Eylül tarihleri arasında vakfın internet sitesi üzerinden başvurular alınır. Vakfın internet sitesinde burslar hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hüsnü Özyeğin Vakfı:

1990 yılından beri yaklaşık 13 bin başarılı ve yardıma muhtaç öğrenciye Hüsnü Özyeğin Vakfı bursu verilmiştir. Bağışlarla toplanan yardımlar ihtiyaç sahibi öğrencilerle buluşturuluyor. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için iki ayrı burs programı planlanmış bulunmaktadır.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı:

İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan Üniversite ve Teknik-Meslek Lisesinde okuyan öğrencilere İstanbul Sanayi Odası Vakfı bursu verilmektedir. Vakıf bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerin genel şartları taşıması halinde 1-30 Eylül 2017 tarihinde vakfın internet sitesi üzerinden online burs başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

İstanbul Ticaret Odası:

İstanbul Ticaret Odası her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sunmaktadır. Bugüne kadar 16 binin üzerinde öğrenciye burs veren ticaret odasına burs başvurusu yapmanızı öneriyoruz.

Milli Eğitim Vakfı:

35 yıldır eğitime destek veren vakıf bugüne kadar 26 öğrenciye burs imkanı sunmuş. Eğitimin her düzeyinde destek sunan vakıf her yıl çok sayıda öğrenciye yeni burs imkanı sağlamaktadır. Milli Eğitim Vakfı Bursu bağışlardan destek sağlıyor.

TÜBİTAK:

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu her yıl çok sayıda öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Kurum hemen hemen her eğitim düzeyindeki öğrencilere burs vermektedir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği:

Dernek her yıl çok sayıda öğrenciye 150-200 TL arasında değişen miktarlarda burs vermektedir. 2017 yılı için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği burs başvuruları 20 Eylül – 10 Ekim 2017 tarihleri arasında öğrencilerin okudukları üniversitenin bulunduğu ildeki ÇYDD şubesine şahsen yapılacak.

Bu haber 1743 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort