Halk eğitim merkezi öğretmenlerine nöbet ücreti verilmeli

Halk Eğitim Merkezi Öğretmenlerine Nöbet Ücreti Verilmelidir

28 Şubat 2017 - 17:54 - Güncelleme: 28 Şubat 2017 - 18:21

Halk Eğitim Merkezi Öğretmenlerine Nöbet Ücreti Verilmelidir

Anadolu Eğitim Sendikası olarak; Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, Halk Eğitim Merkezinde görevli öğretmenlerin nöbet tutmalarına rağmen, nöbet ücreti ödenmediğini belirttik. Yürürlükteki ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde Halk Eğitim Merkezinde çalışan öğretmenlerin nöbet görevleri ile ilgili çizelgelerden bahsedilmesine rağmen, nöbet görevinin yönetmelikte ilgili bir madde çerçevesinde açıklanmamasının eksikliğini, yasal haklar açısından boşluğun öğretmenlerin lehine bir karar ortaya koyabileceğini, şu aşamada fiilen tutulan nöbet görevi için nöbet ücreti verilmesinin gerektiğini bildirdik. 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı:553-17/4591 Tarih:28/02/2017
Konu: HEM Öğretmenlerinin Nöbet Ücreti

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne
Acil ve Sürelidir

İlgi: a) 21/05/2010 Tarih ve 27587 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları
Yönetmeliği 
b) 2011/06 Sayılı Tebliğler Dergisinde Yayımlanan, Halk eğitim faaliyetlerinin 
Uygulanmasına Dair Yönerge 


Bilindiği üzere, Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin, çalışma koşulları İlgi a) maddesinde geçen, 21/05/2010 Tarih ve 27587 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenmektedir. Yine İlgi b) maddesinde geçen 2011/06 Sayılı Tebliğler Dergisinde Yayımlanan, Halk eğitim faaliyetlerinin Uygulanmasına Dair Yönerge ile, öğretmenlerin çalışma ve kursları yürütmelerine ilişkin koşullara daha açık ifadelerle yer verilmiştir. 

Ancak ilgi a) yönetmeliğinde öğretmenlerin nöbet görevi açıklanmamış, Halk Eğitim Merkezi müdür ve müdür yardımcılarının görevleri arasında şu şekilde yer verilmiştir: Müdürün görev ve sorumlulukları; madde 9. (2) Müdür; e) Günlük çalışma çizelgesi ile öğretmenlerin nöbet çizelgelerinin düzenlenmesini sağlar ve onaylayarak yürürlüğe koyar. Müdür yardımcılarının görev ve sorumlulukları; madde 10 ç) Merkezin işleyişi ile ilgili görevler; 4) Nöbet çizelgelerinin hazırlanması, müdüre onaylatılması, öğretmenlerin ve diğer görevlilerin nöbet görevlerinin kontrol edilmesi, şeklinde geçmektedir. Öğretmenlerin Nöbet görevi İlgi b) yönergesinin Öğretmenler başlığının 7. maddesinde v) Nöbet çizelgesine göre nöbet tutarlar. Öğretmenlikteki kıdemi 20 yıldan fazla olan bayan öğretmenler ile 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler, istekleri hâlinde nöbet görevinden muaf tutulabilirler. Ancak kıdemli öğretmen sayısının fazla olması ve bu nedenle nöbet görevlerinin aksayabileceği durumlarda bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Bayan öğretmenlere doğumdan önce üç ay, doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; Halk Eğitim Merkezinde görevli öğretmenlerin fiilen tuttukları nöbet için, hak ettikleri nöbet ücretinden yararlandırılması gerekmektedir. 

Gereğini arz ederiz.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

AES


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • dava edin..
  8 ay önce
  Tebrikler fakat bilinmeyeni bildirmek değil bu...açın atık davanızı hadi.
 • sinan kardemir
  8 ay önce
  helal olsun size. bizi düşündünüz yine. üye olmak istiyorum bu sendikaya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...