Haksız İcra Takipleri Nedeniyle Mağdur Olmayın

Günümüzde dolandırıcıların kullandığı yöntemlerden bir tanesi maalesef icra kurumunun kötü niyetli olarak kullanılmasıdır.

Haksız İcra Takipleri Nedeniyle Mağdur Olmayın
09 Haziran 2019 - 10:23

Bu dolandırma yönteminde dolandırıcılar sahte belgeler ile veya yalancı şahit ile dolandırılacak kişi hakkında ilamsız icra takibi başlatmaktadırlar. İcra işlemleri konusunda hukuki bilgisi olmayan kişiler ise gelen borç tutarının kendilerine ait olmadığı düşüncesiyle icra dairesinin gönderdiği ödeme emrini önemsememektedirler.

İcra hukuk yasaları gereği tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilmeyen icra takipleri kesinleşmiş olur. Yani bu olgunun anlamı gelen icra ödeme emrine itiraz edilmediği için söz konusu borcun size ait olduğu kesinleşmiş olmasıdır. İşte dolandırıcılar sade vatandaşların hukuk bilgisi konusundaki yetersizliğinden faydalanarak kendilerine haksız kazanç sağlamaya çalışmaktadırlar.

Dolandırıcıların bu tuzağına düşmemek için periyodik olarak numara taşıma servislerini arayarak hakkınızda icra takibi olup olmadığını sorgulatmanız gerekmektedir. Numara sorgulama servisleri tarafından sunulan bu hizmet sayesinde Türkiye’nin herhangi bir ilinde açılmış olan icra ve dava bilgileri anında öğrenilebilmektedir.
İcra takibi sorgulama işlemi sonucunda eğer hakkınızda ilginiz olmayan bir icra dosyası açıldığını tespit ederseniz derhal bulunduğunuz il veya ilçedeki nöbetçi icra dairesine başvurup dosyaya ilgili itiraz dilekçenizi koydurmanız gerekmektedir.

Ayrıca bu durum ile ilgili cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunarak icra kurumunun kullanılması suretiyle dolandırıcılık yapan kişilerin cezalandırılmasını talep edebilirsiniz. Bu şekilde hakkınızda yersiz icra takibi başlatan kötü niyetli kişiler hem cezalandırılacak hem de başkalarına zarar vermeleri önlenecektir. Ayrıca bu kişilerin neden olduğu maddi ve manevi kayıplarınız ve zedelenen itibarınız için hukuk mahkemelerinde tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır.
İcra sorgulama hizmetinden alacağı için icra takibi başlatmış kişi ve kurumlar da faydalanabilmektedir. Numara sorgulama servisleri vasıtası ile icra dosyasının ne aşamada olduğu; icra takibinin kesinleşip kesinleşmediği gibi konularda bilgi alınabilmektedir.
 

Bu haber 1157 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum