Hafızlık eğitimi alan öğrencilere dava şoku

Hafızlık eğitimi alan öğrencilerin TEOG sınavından muaf tutularak Anadolu imam hatip liselerine yerleştirilmesini sağlayan düzenleme davalık oldu.

29 Aralık 2016 - 13:59 - Güncelleme: 30 Aralık 2016 - 00:33

Eğitim-İş Sendikası, 28 Ekim’de değişiklik yapılan Milli Eğitim Bakanlığı lise yönetmeliğinde yer alan bazı maddelerin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’a başvurdu. Hafızlık eğitiminin temelleri 4+4+4 sistemiyle atıldı.

2012-2013 eğitim yılında bazı planlamalar yapıldı ve 26 Temmuz 2014’te yayımlanan ‘Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ ile sağlık kurulu raporu alanlar ile ortaokul öğrencilerinden hafızlık eğitimine başladığını belgelendirenlerde bir yıl için okula devam zorunluluğu aranmadı ve okulda kurulan komisyonlarca ara verdikleri döneme ait sınavlara girerek başarılı olanların üst sınıfa geçmesine imkân tanındı.

25 Haziran 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanan aynı yönetmelikte uygulamadan ortaokul 5, 6 ve 7’nci sınıfların faydalanabileceği belirtildi. 28 Ekim 2016 tarihli ‘Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yani lise yönetmeliği ile de 5, 6 ve 7’nci sınıflardan herhangi birinde hafızlık eğitimi alan ancak son sınıfta TEOG sınavlarına katılmayan veya düşük puan alan öğrencilere, hafızlık programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine TEOG’dan muaf tutularak yerleşme hakkı verildi.
Kaynak: Hürriyet
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN
 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması