erkek protez saçthemeforest temaları

Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine Başvurular Bugün Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel yetenek sınavı ile Türkiye'deki 82 güzel sanatlar ve 76 spor lisesinin 9. sınıflarına yaklaşık 11 bin öğrenci alınacak.

Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine Başvurular Bugün Başladı
10 Haziran 2019 - 11:53

2018-2019 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2019 tarihinde yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınav veya adrese dayalı yerleştirme haricinde spor ya da sanat yeteneği bulunan öğrenciler MEB'e bağlı güzel sanatlar ve spor liselerine kayıt işlemleri için bugünden itibaren 28 Haziran 2019 tarihine kadar başvuru yapabilecekler.

Puan Hesaplaması Nasıl Yapılacak?

Öğrencilerin güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirmelerinde ortaokul başarı puanı, ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflarda alınan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının alınarak hesaplanmasında dolayı bu öğrencilerin LGS merkezi sınav puanları ise yetenek sınavlarında dikkate alınmayacaktır. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarını bitiren öğrenciler öğrenim görmek istedikleri okul türlerinden en fazla 2 okul seçerek okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilecekler. Listeler 29-30 Haziran günlerinde açıklandıktan sonra Temmuz ayının ilk haftasında yetenek sınavları yapılacak ve kayıtlar LGS sonuçlarına bakılmadan gerçekleştirilecek. Yetenek sınavları bölümler bazında 1-5 Temmuz günleri arasında komisyonlar tarafından yapılacak. Yetenek sınavında 50 puan barajını geçemeyen öğrenciler başarısız kabul edilecek ve değerlendirmeye alınmayacak. Yetenek sınavında 50 ve daha fazla puan alan öğrencilerin yetenek sınavının %70'i ile ortaokul başarı puanının %30'u alınarak 100 tam puan üzerinden değerlendirme ve sıralama yapılacak. En yüksek puandan en düşük puana doğru yapılan sıralamada bölümler bazında oluşturulan kontenjan kadar asıl ve yedek listeler 5 Temmuz'da mesai bitiminde okullarda ve okulların internet sayfalarında yayınlanacak.

Doğrudan Kayıt Yaptırabilecek Öğrenciler

Diğer yandan, uluslararası yarışmalarda ilk 3 derecede yer alanlar ile Bilim ve Sanat Merkezleri'ne kayıtlı öğrencilerden güzel sanatlar ve müzik alanındaki özel yetenekli öğrenciler ise yetenek sınavına girmeden güzel sanatlar liselerine doğrudan kayıtlarını yaptırabilecekler. Türkiye genelinde görsel sanatlar ile müzik bölümleri bulunan 82 güzel sanatlar lisesinde 16.050 öğrenci eğitim almaktadır. Geçtiğimiz yıl güzel sanatlar liselerine 4.910 öğrenci alınmıştı. Yine ayrıca milli sporcu unvanını kazanmış ortaöğretim kurumlarının 9 ve 10. sınıf öğrencilerinin yetenek komisyonuna gerek kalmadan spor liselerine kayıtları yapılabiliyor. Türkiye genelinde 76 spor lisesinde toplam 17.850 öğrenci eğitim görmektedir. Güzel sanatlar liselerinde 2.447 ve spor liselerinde ise 1.313 öğretmen görev yapmaktadır.

Bu haber 2270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort