Güvenlik soruşturması olumsuz çıkan bir aday, yeniden KPSS tercihinde bulunabilir mi?

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan tekrardan KPSS merkezi atamaya tercih verebilir mi?

Güvenlik soruşturması olumsuz çıkan bir aday, yeniden KPSS tercihinde bulunabilir mi?
10 Kasım 2017 - 11:19SORU: İyi günler, güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan tekrardan KPSS merkezi atamaya tercih verebilir mi?


CEVAP: Merkezi KPSS tercih işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.


ÖSYM, internet üzerinden tercih başvurularını alırken, adayın güvenlik soruşturması bilgilerini kontrol etmemektedir.


Bu nedenle, ÖSYM'nin yapacağı tercih işlemlerine yeniden başvurmanıza engel yoktur. Ancak, ÖSYM'nin yaptığı sadece bir yerleştirme işlemidir. Atama farklı bir olaydır. ÖSYM yerleştirme işlemini, atamayı ise kamu kurumu yapmaktadır.


Kamu kurumu, ÖSYM'nin yerleştirdiği adayın atamasını yapacağı zaman, belge kontrolü yapmaktadır. Bu sırada, 657 sayılı Kanununa 2016 yılında eklenen hüküm gereğince de, güvenlik soruşturması da yapılmaktadır.


Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sırasında yine aynı bilgiler geleceği için yine atamanız yapılmayabilir.


Diğer taraftan şu husus da bulunmaktadır. Emniyet ve istihbarat birimleri sadece araştırma sırasında ortaya çıkan kayıtları, atamayı yapacak kamu kurumuna göndermektedir. Gönderilen bilgilere göre güvenlik soruşturmasını olumlu veya olumsuz sonuçlandırmak kamu kurumunun takdirindedir.


2017 yılında, 2016 yılına nazaran, bazı olaylar daha geniş değerlendirilebilmektedir. Örneğin 2016 yılında güvenlik soruşturma kaydında "babası tutuklu" olduğu bilgisi yer aldığı için ataması yapılmayan bir aday, 2017 yılında farklı bir kurumda farklı bir değerlendirmeye tabi tutulabilir.


Ama belirtmiş olduğumuz bu durum, terör örgütleriyle çok sıkı irtibatı çıkan adaylar açısından geçerli değildir.


Bu bağlamda, adaylar, yukarıdaki bilgilere göre, eğer güvenlik soruşturmasında çıkan bilgileri terör örgütleri ile ilişkili olarak değerlendirmiyor ve haklarında yürütülen bir soruşturma yok ise, KPSS tercih işlemlerine başvuru yapmayı düşünebilirler. Ancak bir örnek olarak belirtilecek olursa; KHK ile ihraç olan bir adayın yeniden KPSS tercih işlerine katlarak atanması mümkün değildir.

KAYNAK:MEMURLAR.NET


Bu haber 4738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort