ANKARA (AA) - Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Japonya ile işbirliğinin artırılması ve gelecek odaklı ilişki kurulmasına yönelik yeni projelerin geliştirilmesi için bakanlıklara talimat verdi.

Yonhap'ın haberine göre, Devlet Başkanlığı Sözcüsü Lee Do-woon, yaptığı açıklamada, Yoon'un, 16 Mart'ta Japonya'ya gerçekleştireceği ziyaret öncesi Başbakan Han Duck-soo ile bir araya gelerek ülkesi ile Japonya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istediğini ve işbirliği projeleri geliştirilmesi için bakanlıklara talimat verdiğini ifade etti.

Rapor: İngiltere'de 8 yaşından küçük çocuklar çıplak aramaya maruz kaldı Rapor: İngiltere'de 8 yaşından küçük çocuklar çıplak aramaya maruz kaldı

Lee, Han'ın da iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve farklı alanlarda işbirliğinin artırılması için araştırma yapacağını kaydetti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio, 16-17 Mart'ta ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla Japonya'da düzenlenecek zirvede bir araya gelecek.

Zirvenin iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde "dönüm noktası" olacağı, zirve vesilesiyle "hassas sorunların aşılmaya çalışılmasının" yanı sıra ekonomi, güvenlik ve diğer alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin de amaçlandığı kaydedildi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio da Yoon'un ziyaretinin duyurulması sonrası Tokyo-Seul ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduklarını açıklamıştı.

Ziyaret planının, iki ülkenin hassas sorunlarından kabul edilen "savaş dönemi işçi tazminatlarına" yönelik Güney Kore'nin yeni önerisini hafta başında duyurmasından sonra gelmesi dikkati çekti.

Buna göre, savaş döneminde Japon firmalarca zorla çalıştırılan işçilerin tazminatının karşılanması için Seul hükümeti destekli kurulacak vakıf fonu, Koreli müştekilere tazminat ödeyecek.

Güney Kore Yüksek Mahkemesinin 2018'de ilan edilen kararlarında Koreli müştekilere söz konusu tazminatları Japon şirketlerin ödemesi gerektiği belirtiliyordu.

Güney Kore'den Japonya'ya devlet başkanı düzeyinde son ziyaret, Osaka G20 Zirvesi dolayısıyla Haziran 2019'da gerçekleşmişti.