Güney Kore Eğitimde Mucizeyi Nasıl Başardı?

Başarılı eğitim konusunda hemen herkesin ilk aklına gelen ülke Finlandiya olur. Fakat bu konuda Güney Kore sessiz sedasız eğitimde zirveye kadar gelmeyi başarmış ülkelerden biridir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 3’er yıllık aralıklar ile öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiriyor. 15 yaş grubu için yapılan bu değerlendirmede Güney Kore yükselişe geçti. Öğrenci Değerlendirme Programı olan PISA ‘da ülke en üst sıralarda yer aldı.

Güney Kore Eğitimde Mucizeyi Nasıl Başardı?
01 Aralık 2019 - 23:40 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 23:43

Okumada En Başarılı Ülke
PISA 2009’da Güney Kore okuma becerileri alanında 539 ortalama puana sahip olan en başarılı ülke oldu. PISA 2015 yılında ise ülke, matematik alanında 7. Sıraya yükseldi. Bilim alanında ise ülke yine yükseliş gösterdi ve 11. Sıraya kadar geldi.

Disiplinli Eğitim Anlayışı
Zorlu yıllar yaşayan Güney Kore bu yıllardan kurtulmanın tek çıkar yolunun eğitim olduğunu anladı. Eğitim konusunda yatırımlar gerçekleştiren ülke, kalabalık sınıfları ve disiplinli eğitimleri ile dikkat çekiyor. Ülkede eğitim için gerekli yatırım ilk olarak öğretmenler ile başladı.

Eğitim modeli olarak rekabete dayalı sitemler oluşturuldu.  Genel olarak ülkede öğretmenler oldukça yüksek değere sahip oluyor. Fakat matematik öğretmenleri Güney Kore’de çok daha değerli konumda bulunuyor.  Aynı zamanda ülke eğitim konusunda en fazla para harcayan ülkelerden biri haline geliyor. Ülkede zorunlu olarak verilen eğitim ise 9 yıl sürüyor.

Bu haber 836 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum