Bakan Avcı: 4 yılını dolduran 16 bin okul müdürü var

Avcı, " Milli Eğitim Bakanlığı’nda bugün itibariyle 100 bin okul yöneticisinin, müdür ve müdür yardımcısının görevden alınacağına dair haberleri, ben de sizin gibi şaşkınlıkla okuyorum."

Bakan Avcı: 4 yılını dolduran 16 bin okul müdürü var

Avcı, " Milli Eğitim Bakanlığı’nda bugün itibariyle 100 bin okul yöneticisinin, müdür ve müdür yardımcısının görevden alınacağına dair haberleri, ben de sizin gibi şaşkınlıkla okuyorum."

Bakan Avcı: 4 yılını dolduran 16 bin okul müdürü var
18 Mart 2014 - 08:17

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, " Milli Eğitim Bakanlığı’nda bugün itibariyle 100 bin okul yöneticisinin, müdür ve müdür yardımcısının görevden alınacağına dair haberleri, ben de sizin gibi şaşkınlıkla okuyorum. Nereden çıktı? 100 bin kişiyi nereden buldular? Onu hiç anlamadık" dedi. Avcı, 4 yılını tamamlamış okul müdürü sayısının 16 bin olduğunu da söyledi. Avcı, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Eskişehir'de, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Avcı, 100 bin okul yöneticisinin görevden alınacağı iddialarının hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu: "Bu iki gündür farklı gazetelerde Milli Eğitim Bakanlığı’nda pazartesi, yani bugün itibariyle 100 bin okul yöneticisinin, müdür ve müdür yardımcısının görevden alınacağına dair haberleri, ben de sizin gibi şaşkınlıkla okuyorum. Çünkü, yasa çok açık. Bu yasa, Resmi Gazete'de yayınlandı. Yayınlanmadan önce Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüldü. Mili Eğitim Komisyonu'nda görüşürken, bu konu anlatıldı. Daha sonra Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü. O zaman da defalarca, biz bunun ne olduğunu söyledik. Yasalaşma sürecinde de anlattık." 39 bin yönetici yasadan etkilenebilir O yasa metnini açan ve okuyan herkes görecek ki, orada 4 yılını tamamlamış olan okul yöneticilerinin bu ders yılı sonunda, yani 2013-2014 ders yılının sonunda, 4 yılını tamamlamış olanların performans değerlendirmelerine göre görevlerine devam edeceği veya etmeyeceği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı, karar verecek. 2014 haziranından sonra okullar kapandıktan, ders yılı bittikten sonra. Pazartesi, nereden çıktı? Onu anlamadık. 100 bin kişiyi nereden buldular? Onu hiç anlamadık. Çünkü yasa çok açık diyor ki, 4 yılını doldurmuş olan yöneticiler. Bu durumda olan okul müdürü sayımız, 16 bin. Müdür yardımcılarıyla beraber bu durumda olan bütün okul yöneticilerinin tamamı 39 bin ve bunların tamamının değişmesi diye bir şey söz konusu değil. Bunların içerisinde 20 yılık, 25 yıllık olanlar var bu yönetici arkadaşlarımız içinde ve başarılı, başarısız olanlar var." 4 yılını tamamlayan herkes görevini bırakacak anlamına gelmiyor. Bunu da defalarca açıkladık. Şimdi burada da bir kere daha açıklayalım ama biliyorum ki, yarın Ankara'da başka bir arkadaşımız, 'önümüzdeki pazartesiden itibaren 100 bin kişinin görevi değişecekmiş' gibi bir haberle karşımıza çıkabilir. Yok böyle bir şey. 100 bin kişi değiller zaten, kaldı ki yasada çok açık şekilde söyleniyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum