Gözleri sıcaktan korumanın 10 yolu

Yılın en sıcak günlerinin geçtiği yaz mevsiminin dayanılmaz sıcaklarından en fazla etkilenen duyu organlarımızdan biri olan gözleri korumanın önemi uzmanların sıklıkla dile getirdiği ve önemli uyarılara sebebiyet veren bir konu. Bu günlerde göz bakımı ve gözlerin zararlı çecresel etkilerden korunması göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

15 Temmuz 2016 - 01:57

Yılın en sıcak günlerinin geçtiği yaz mevsiminin dayanılmaz sıcaklarından en fazla etkilenen duyu organlarımızdan biri olan gözleri korumanın önemi uzmanların sıklıkla dile getirdiği ve önemli uyarılara sebebiyet veren bir konu. Bu günlerde göz bakımı ve gözlerin zararlı çecresel etkilerden korunması göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor.
Yazla birlikte gözlerin en büyük zarar verici unsurlarından biri olarak kabul edilen sıca havalardan korunmann önemine vurgu yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sinan Tatlıpınar, “Kavurucu sıcakların iyice etkisini gösterdiği bu günlerde gerek şehir hayatında gerekse tatil sırasında gözlerinize iyi bakmayı ve onları koruma altına almayı unutmayın” açıklaması yaparak, gözleri sıcak havanın olumsuz etkisinden kurtaracak 10 formülünü şöyle sıralıyor:

1-Güneş gözlüğü kullanın: Güneş gözlüğü kullanmak göz sağlığı için kesinlikle gereklidir. Güneş ışınlarının kataraktı artırıcı etkileri mevcuttur ve ayrıca retinadaki sarı nokta hastalığıyla ilintisi bilinmektedir. Bu nedenle uygun ultraviyole (morötesi ) korumalı güneş gözlüğü takmak göz sağlığımız için çok önemlidir. Güneş gözlüğü kullanmayı, cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi kullanmakla benzer olarak düşünebiliriz. 

2-Çok koyu renk güneş gözlüğüne dikkat: Tercih edeceğiniz güneş gözlüklerinde önceliğiniz ultraviyole A ve B ışınlarını süzen gözlük camları yönünde olsun. Süzme işlerimi tam olarak yerine getirme işleminde camın koyuluğu sizi yanıltmasın. Cam ne kadar koyu ise koruma da o kadar yüksek demek değildir. Eğer gerekli ultraviyole koruma yoksa koyu cam sandığınızın aksine sağlığınızı tehlikeye atar; koyu renk olan gözlüklerde göz bebekleri büyür ve göze giren güneş ışınları artar. Gözlük seçerken yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarının açıldığı modelleri de tercih edebilirsiniz. 

3-Güneş kremlerini göz çevresinden sakının: Yüzümüzde güneş kremi kullanırken gözkapaklarına sürmemek ve göze kaçırmamak gereklidir. Bu durumlarda kremi bol su ile temizlemek gerekir.


5-Şapka kullanın: Güneş ışınlarının özellikle dik geldiği zamanlarda gözlüğünüz yetersiz kalabilir. Bu nedenle ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında şapka kullanmayı da tercih edebilirsiniz. 

6-Lens ile denize girmeyin: Yapılan en büyük hataların başında lens ile denize veya havuza girmek geliyor. Maalesef lens kullanıcıları zaman zaman unutarak zaman zaman ise bilerek bunu yapabiliyor. Bu durum çok uzun tedavi gerektiren ciddi göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu durum sonunda da gözün saydam tabakasında kalıcı izler ve görme kaybı gelişebilir. Ayrıca lensle havuza girildiğinde havuz suyundaki kimyasallar lens materyaline sızıp daha uzun süre gözle temas eder ve gözdeki tahrişi artırabilir. Yaz aylarında günlük kullan-at lensler daha pratik olacağından tercih edilebilir.

7- Klima kullanımına dikkat edin: Yaz aylarında klima kullanımı arttığı için buna bağlı kuru göz şikayetleri de artabilir. Nedeni ise klimanın yarattığı hava akımı nedeniyle gözyaşının göz yüzeyinden daha çabuk buharlaşmasıdır. Evlerdeki klimanın dışında araçlardaki veya uçaklardaki havalandırma sistemleri de kuruluğu artırabilir. 
Klimanın gözlerinizi kurutmasına engel olmak için odanızı bol bol havalandırmak ve klimanın ayarlarını olabilecek en az seviyede tutmak gerekir. Tüm bunlara rağmen kontakt lens kullanımına veya örneğin uçakla yolculuğa bağlı gözde kuruluk hissi varsa suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bol su içmek de gözyaşı miktarını artırmaya faydalı olacaktır.

8- Makyaj ile güneşe çıkmayın: Nemli ve sıcak hava yüzünüzdeki makyajın akmasına ve özellikle göz etrafında kullanılan göz kalemi, far, eyeliner gibi malzemelerin gözün içine kaçmasına sebep olabilir. Bu durum gözyaşı salgısı yapan bezlerin ağzını tıkayarak enfeksiyonlara neden olabilir. 

9- Ellerinizi her zamankinden daha temiz tutun: Sıcak ve nemin etkisi ise bakteriler yaz aylarında her zamankinden daha tehlikeli ve bulaşmaya yatkındır. Gerek temizlemek gerek kaşımak gerekse güneşten korumak için ellerimizi sık sık gözümüze götürebiliriz. Bu gibi durumlarda ellerimizden enfeksiyon kapabiliriz. Bu nedenle göz sağlığımız için ellerimizi de temiz tutmak gerektiğini unutmayalım. 

10-Doktorunuzu dinleyin, kurallara uyun: Göz operasyonları sonrası hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda enfeksiyon ve tahriş riski nedeniyle denize veya havuza girmemek gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahkemeden emsal teşkil eden öğretmen kararı
Mahkemeden emsal teşkil eden öğretmen kararı
Sendikalı Öğretmenlere Güzel, Sendikasız Öğretmenlere Kötü Haber!
Sendikalı Öğretmenlere Güzel, Sendikasız Öğretmenlere Kötü...