Göz Tansiyonu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yaş ilerledikçe görülme ihtimali giderek artan bir hastalık olan göz tansiyonu, halk arasında karasu hastalığı olarak da bilinir. Özellikle 65 yaşın üzerindeki bireylerde sık rastlanan bir hastalıktır.

Göz Tansiyonu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
06 Kasım 2018 - 21:33 - Güncelleme: 06 Kasım 2018 - 21:40

Tıp bilimindeki ismi ise glokom'dur. Hastalığın temel nedeni göz sinirlerinin zarar görmesidir. Birçok farklı göz tansiyonu varyasyonu bulunur. Kimi zaman etkileri ile kendisini belli eder, kimi zaman da sessiz bir şekilde ilerler.

Göz Tansiyonunda Erken Teşhisin Önemi
Sinirsel bir hastalık olan göz tansiyonunda erken teşhis son derece mühimdir. Başlangıçta fark edilirse etkisi altında kalan bölgedeki sinirlerin tahrip olması engellenmiş olur. Şayet geç fark edilir ve tanısı geç konursa, gözde tedavisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. 

Göz Tansiyonu Belirtileri
Genel olarak ağrısız ve sessiz ilerleyen bir hastalık türüdür. Bunun nedeni göz içi basıncının zamanla -yavaş yavaş- yükselmesi ve ancak 60 mmHg değerine ulaştığında ağrıların hissedilebilmesidir. Bu değerin altındaki hastalık sürecinde göz tansiyonunun hissedilme ihtimali son derece düşüktür. Fakat akut glokom krizinde saatler içerisinde göz içi basıncı yükselebilir ve buna bağlı olarak da gözde kızarıklık, şiddetli ağrı, görme bulanıklığı ve kusma gibi belirtiler doğurabilir. 
Göz tansiyonu hastalığı bireyde zamanla gün yüzüne çıktığı gibi genetik olarak da görülebilir. Doğuştan gelen hastalıklarda gözde yaşarma, korneanın saydam tabakasında bulanıklık gibi etkileri mevcuttur.


Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür, Normal Değerleri Nedir?
Belirli zaman zarflarında göz muayenesi yaptırarak göz tansiyonuna karşı mücadele edebilirsiniz. Göz içerisindeki basınç seviyesinin ölçülmesi ile hastalığın evrilip evrilmediği anlaşılabilir. 40 yaşını dolduran bireylerin özellikle göz tansiyonu muayenesi yaptırması gerekir. Göz hastalıkları kliniklerinde doktorların kullanmış olduğu tonometre adı verilen cihazla ölçüm yapılır. Ölçümün öncesinde uyuşturucu etkisi olan bir damla damlatılır. 
Ölçüm değerleri sonucunda göz basıncının 10-20 mmHg arasında olması, göz tansiyonu olmadığınıza işarettir. Şayet 20 mmHg'nin üzerindeyse ve 10 mmHg'nin altında ise hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. En ideal göz basıncı değeri 17 mmHg olarak kabul edilmektedir. 

Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
İlaç Tedavisi: Göz tansiyonunda yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi  erken teşhis çok önemlidir. Hastalık evrilmeden tanı konulabilirse yalnızca ilaç tedavisi ile kayıpsız olarak hastalık atlatılabilir. Genel olarak damla kullanılır ve amaç göz tansiyonunu istenen değer aralığında tutabilmektir. Damlaların bir diğer amacı da gözde üretilen sıvı miktarını en aza indirmektir. Göz tansiyonu olan bireylerde ileri derece göz yaşarması durumu gözlemlenebilir. 
Lazer Tedavisi: Bazı durumlarda (özellikle ileri derecede nükseden göz tansiyonu durumunda) ilaçlar yeterli olmayabilir. Bu aşamada lazer tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Kimi zaman lazer tedavisi 2-3 sene boyunca uygulanabilir. Lazer tedavisinde amaç göz tansiyonun ilerlemesini durdurmak ve göz içerisinde üretilen sıvı miktarını azaltmaktır. 
Cerrahi Operasyon: Hastalığın ileri dereceye ulaştığı durumda cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilir. En son aşama olarak kabul edilir ve riskli bir işlemdir. Ameliyatlarda hastalığa neden olan göz sıvısının azaltılması ve basıncın dengelenmesi amaçlanır. Operasyonların akabinde doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Bu haber 5634 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort