Görevi Başında Öldürülen Eğitimciler İçin Yasal Düzenleme Talebi

Eğitim-Bir-Sen TBMM ve Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulundu ve görevleri başında öldürülen eğitim çalışanları ile ilgili yasal düzenlemelerde bulunulması talep edildi.

Görevi Başında Öldürülen Eğitimciler İçin Yasal Düzenleme Talebi
11 Mayıs 2019 - 11:44

Eğitimciler Birliği Sendikası tarafından yayınlanan açıklamada, görevleri başında öldürülen eğitim çalışanlarının şehit kabul edilerek 2330 sayılı kanun kapsamına dâhil edilmeleri, 3713 sayılı kanunda terör eylemlerine maruz kalan kamu görevlileri veya sivil vatandaşlar için tanınan haklardan yararlanmaları ve 5510 sayılı kanunun 47. maddesinin uygulandığı durumlarda vazife malullüğüne ilişkin usul ve esasları mağduriyet önleyecek bir şekilde belirlenmesi konularında “Öğretmenlik Meslek Kanunu” taslağı kapsamında düzenleme yapılması için TBMM ve Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde talepte bulunulduğu bilgisi paylaşıldı.

Eğitim çalışanlarının maruz kaldıkları terör ve şiddet karşısında hiçbir haktan ve hukuki korumadan faydalanamadıklarına dikkat çekilen Eğitim-Bir-Sen açıklamasında sonu yaralanmayla, sakat kalmayla veya ölümle biten terör ve şiddet eylemlerine okullarda, sınıflarda, öğretmen odalarında veya makamlarında kamu görevini yürüttükleri esnada maruz kaldıkları vurgulandı.

Bu kapsamda kamu görevini yürüttükleri sırada eğitim öğretim hizmetinin sunumundan kaynaklı olaylar sebebiyle yaralanan, engelli hale gelen, öldürülen öğretmenler ile eğitim kurumu yöneticileri hakkında öğretmenlik meslek kanunu taslağı çerçevesinde yasal düzenlemeler yapılması talep edildi.

Kaynak: Eğitimciler Birliği Sendikası

Bu haber 3158 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort