Göreve iade edilenlerin özlük ve mali hakları neler?

15 Temmuzdan sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle meslekten ihraç edilen kamu personellerinden örgütle bağının bulunmadığına karar verilenler iade KHK’leri ile göreve iade ediliyor. Göreve iade edilenlerin mali hakları, özlük ve sosyal hakları hakkında hükümler 688 sayılı KHK’de yer aldı

01 Nisan 2017 - 15:08

Göreve iade edilenlerin özlük ve mali haklarının verilmesi için 10 gün şartı

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerden en son çıkan 688 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen sonra KHk ile göreve iade edilenlerin mali ve sosyal hakları düzenlendi. 29 Mart tarihli 688 sayılı göreve iade KHK’sında göreve iade edilen kamu personellerinin hakları neler?

416 KİŞİLİK İADE LİSTESİ

688 sayılı KHK ile göreve iade edilenlerin listesi içerisinde 416 kamu personeli yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığından göreve iade ise gerçekleşmemiştir. 688 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin iade hükümleri başlıklı kısmında ikinci fıkrasında yer alan metine göre meslekten ihraç edilip göreve iade edilenler mali ve sosyal olarak bir kayıp yaşamayacaklar. KHK listesinde adı olan kişilerin KHK’nın yayım tarihinden itibaren göreve iade edildiği açıklanırken, ilgili kamu personellerinin 688 sayılı KHK’nin yayımlandığı 29 Mart tarihinden itibaren 110 gün içerisinde göreve başlamaması halinde görevden çekileceği vurgulandı.

10 GÜNLÜK SÜRE VERİLDİ

Göreve iade edilenlere 10 günlük süre verilirken, bu süre içerisinde yani 8 Nisan tarihine kadar göreve başlamayanlar görevden çekilmiş sayılacaklar. Meslekten ihraç edildikleri günden göreve iade edildikleri güne kadar olan süreçte tüm mali kayıplarının karşılanacağı 688 sayılı KHK’de yer alırken ayrıca sosyal (özlük) haklarının da iade edileceği belirtildi.

TAZMİNAT YOK

Meslekten ihraç edilip göreve iade edilenlerin bu durumdan dolayı tazminat talebinde bulunamayacakları açıklanırken, görevden çıkartılan ve iade edilenlerin tüm haklarının verileceği ifade edildi.
Öğretmenler İçin

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!
Matematik öğretmeni 4 ile bölünebilme kuralını buldu
Matematik öğretmeni 4 ile bölünebilme kuralını buldu