Google'da Üst Sıralara Nasıl çıkarsınız?

Seo ile üst sıralara nasıl çıkılır

Google'da Üst Sıralara Nasıl çıkarsınız?
08 Ocak 2020 - 18:41
Birkaç hafta önce internet pazarlaması konusu ortaya çıktığında küçük bir hukuk firmasına pazarlama konusunda danışmanlık hizmeti veriyordum. Daha ayrıntılı konuşmak gerekirse, hukuk gibi rekabetin yüksek olduğu bir alanda bir kişinin Google aramalarında görünür olmasını sağlayacak reklamları satın alması ne kadar faydalı olabilir konusunu tartışıyorduk. Firmanın ortaklarından biri sadece bir reklam üzerine bile tıklamanın ne kadar pahalı olduğunu öğrenince oldukça şaşırdı.

Online reklamlar, pazarlama için kenarda birikmiş fazla parası olmayan küçük bir işletme için çekici olabilir. Öncelikle organik aramalar üzerine odaklanalım. Organik aramalar bir kelime ya da kelime grubu girdikten sonra ekranınızın ortasında beliren sonuçlardır. Daha güvenilir (arama yapan kişi açısından) ve ücretsiz (link sağlayıcılar açısından) oldukları için bu tür aramalara yönelik talep yüksektir.

Asıl sorun ise Google’ın radarına yakalanmak için neler yapılması gerektiğini bilmektir. Bu konuda önerilerde bulunacağız ama öncesinde Google’ın dünya çapında tüm aramaların %80’ine karşılık geldiğini aklınızda bulundurun. Sunduğumuz önerilerin de sadece sizin için ortam hazırladığını ancak üzerinde beyin fırtınası yapmanız gerektiğini unutmayın. İşte öneriler:

SEO Firmalarına Dikkat Edin

Sizi Google üzerinde ilk sıraya taşıyacağını söyleyen arama motoru optimizasyonu firmaları var. Her zaman bu firmalar hakkında şüpheci olun. Bunu başaran ünlü firmalar olmasına rağmen sizi kandırabilecek birçok firma da mevcut. Bu tür firmalara karşı hazırlıklı olun, onlara güvenmeden önce bu firmaların Google’da görünür olup olmadığına bakın.

Alakalı Metin

Google’ın arama sonuçları web sitelerden toplanan metinlerle şekil alır. Sayfanız içerik ve metin açısından eksikse resimlerle bu durumu telafi edemezsiniz. Üzerinde yazılar olan resimler de işe yaramaz. Bu yüzden sitede yer alan metinlerin yeterli olduğundan emin olun.

Site Yöneticisi Araçları

Google Site Yöneticisi (Webmaster) Araçları olarak adlandırılan ücretsiz bir hizmet vermektedir. Bu hizmet sitenizi ücretsiz olarak inceler. Sitenizde bulunan aramayla ilgili potansiyel sorunlar hakkında size uyarılarda bulunur.

Tanımlayıcı Linkler

Mümkünse sitenizde bulunan tüm linklere ve sayfalara tanımlayıcı isimler verin. Örneğin, siteniz www.yourdomain.com ise satış yaptığınız sayfanın ismi www.yourdomain.com/satis şeklinde olmalıdır. Bu tür linkler arama motorları için daha görünürdür.

Rakamların Gücü

Blog dünyasında sitenizin adının mümkün olduğu kadar çok geçmesini sağlayın. Diğerleri sizden bahsederse Google da size karşı ilgi duyacaktır.

Sistemi Kandırmaya Çalışmayın

Sıralamanızı nasıl yükselteceğini öğrendiyseniz bilgilerinizi çok fazla kullanmayın. Örneğin, sitenizde anahtar kelimeleri gerektiğinden fazla kullanmak ya da Vikipedi’yi gizli pazarlama aracı olarak kullanmak gibi adımlar atarak sıranızı yükseltmeye çalışmayın. Bu tür uygulamalarla sistemi kandırmaya çalışanların linkleri aramalardan kaldırılmıştır.

Bu haber 556 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum