Gitti TEOG geldi MAOG

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG'un kaldırılmasını istiyorum açıklamasının ardından MEB tarafından kaldırılan ve bir süredir yerine gelecek sisteminle ilgili merakları gideren açıklama Başbakan Yıldırım'dan geldi. Yeni sisteme göre TEOG'un yerini MAOG alıyor.

30 Eylül 2017 - 02:18

Yıldırım'ın TEOG yerine gelecek sistem üzerine yaptığı açıklamaları değerlendiren eğitimciler, TEOG'un kaldırılmadığını, sadece sınavın şeklinin değiştiğini söyledi. Yeni sistemde yapılacak sınavın yine merkezi sorularla yapılacağını ve test yerine açık uçlu soruyla gerçekleşeceğini anlatan eğitim uzmanları, bu durumun çocukların daha çok stres yaşamasına neden olacağı görüşünde birleşti.
Yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte TEOG tartışmaları eğitimin gündemine oturdu. Bu arada üniversiteye giriş sınavının da değişecek olmasıyla TEOG tartışmaları kısmen hız kesse de hala eğitimin en önemli gündem maddesi olarak duruyor. Nitekim değil 8’inci sınıf öğrenci ve velileri, bu yıl ortaokula başlayan öğrenciler de TEOG yerine gelecek sistemi merakla bekliyor. Konuyla ilgili gelen açıklamalar da kafaları yeteri kadar karıştırıyor. Ancak Başbakan Binali Yıldırım, bugün yeni sistemle ilgili daha net açıklamalar yaptı. Yıldırım, test yerine açık uçlu sorular olduğunu, soruların sınav merkezinden geleceğini ve 8’inci sınıfta yapılacağını söyledi. Yıldırım ayrıca öğrencilerin her yıl sonu başarı ortalamalarının da alınacağını belirtti.

Yıldırım’ın açıklamaları eğitim camiasında ‘TEOG’ gitti ‘MAOG’ geldi yorumuna neden oldu. Çünkü eğitim uzmanlarına göre, sadece sınavın şekli değişti. Hatta daha zor oldu. Çünkü test şeklinde yapılan sınavda çocuklar seçenekleri görürken, açık uçlu soruda zorlanacaklar. Bu nedenle eğitimciler, ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş’ olan ‘TEOG’ yerine ‘Merkezi Eğitimden Açıkuçlusoruyla Ortaöğretime Geçiş’ ‘MAOG’ sisteminin geldiği yorumunda bulundu.
 

“TEOG AYNEN DEVAM EDECEK”

Yeni gelecek sistemi değerlendiren Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal, ise, “Ortada net bir sistem henüz yok, yani belli değil. Bunun bir sistem olup olmadığını bütün boyutlarıyla açıklandıktan sonra görmemiz mükün. Ancak bende yeniden TEOG kullanılacak algısı oluştu” diye konuştu.

Buna neden olarak da Ünsal şunları gösterdi: “Çoktan seçmeli soru yerine, açık uçlu sorularla TEOG’un aynen devam edeceği algısı uyandı bende. Sonuçta sınavı soru havuzundan alınarak uygulanacak olması yine merkezi yapılacağı anlamına gelir. Herkese aynı soruyu soruyorsan merkezi yapılmış demektir. Buradan yola çıkacak olursak, bütün kabahatin test tekniğinde olduğu anlaşılıyor. Sonuçta yine sınav baskın olacak ve bu yeni sınav öğrencinin stresini artıracak. Çünkü çocuk daha önce cevabını bilmese de şıklardan bulabiliyordu. Bununla birlikte sınav kaldırılmıyor, şekli değiştirlimiş oluyor.”

 

SINAV GÖREVİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ByLock mağduruna güzel haber
ByLock mağduruna güzel haber
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı