Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğremtenler ile ilgili gündemi değerlendirdiği açıklamalarında öğretmen maaşlarına da değindi. Öğretmen maaşlarının yetersizliğine işaret eden Geylan, öğremtenlerin aldığı maaşı içler acısı olarak değerlendirdi.

Bazı illerdeki öğrencilere yapılacak olan eğitim desteği kılavuzu yayımlandı Bazı illerdeki öğrencilere yapılacak olan eğitim desteği kılavuzu yayımlandı

TES Genel Başkanı Geylan'ın öğretmen maaşlarına dair açıklaması da şu şekilde:

Şuan göreve yeni başlayan bir öğretmenin maaşı 23 bin 200 TL, bu maaşla geçinmek mümkün değil, toplumda şöyle bir yanlış algı var, öğretmenin maaşı hesaplanırken öğretmenin ek ders ücreti hesaba katılarak bir rakam veriliyor, bu tutum son derece yanlış bir tutum, ek ders ücreti öğretmenin fazladan çalışarak elde ettiği bir ücrettir. Bu hususu öğretmenin maaşı olarak yansıtmak yanlış bir tutumdur. Hangi kamu çalışanı ya da işçinin fazla mesai ücretini maaşını dahil ederek konuşuyorsunuz? Ama öğretmen maaşları konuşulurken, öğretmenin ek ders ücretini hesaba katarak değerlendirme yapmak haksız bir değerlendirmedir.

Bugün 23 bin TL maaşla Ankara veya İstanbul başta olmak üzere geçinmek mümkün değil. En düşük kira 10 -15 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu ekonomik şatlarda öğretmenlerin geçinmesi imkansız! Bilindiği gibi Türk-İş, Ağustos 2023'e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Ağustos ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 12 bin 198, yoksulluk sınırı 39 bin 733 lira oldu. Yoksulluk sınırının 39 bin lira olduğu yerde Öğretmenlerin aldığı maaş gerçekten içler acısı bir durum. Memura verilen enflasyon farkı zam demek değildir. Öğretmenlere enflasyon farkının yanında refah payı da verilmesi gerekiyor. Öğretmenler neredeyse en düşük maaş alan meslek grubu haline geldi. Bu bu bana göre bu ülkenin ayıbıdır. Şimdi Cumhurbaşkanımız Türkiye Yüzyılı vizyonu ortaya koydu. Bizler de Türkiye Yüzyılının eğitimle inşa edileceğine inanıyoruz. Bu Türkiye yüzyılı kapsamında Öğretmenlerin daha refah, daha sosyal haklarının yüksek olduğu bir Türkiye hayali kuruyoruz.