Genelge Yayınlandı Memurlara Soruşturmalar Başlıyor

“657 zırhını kırarız” diyen Başbakan Davutoğlu, ilk adımı bir genelge yayımlayarak attı. Davutoğlu, kamu yöneticilerine, terör örgütleri veya legal görünümlü illegal faaliyet yürüten yapılar

18 Şubat 2016 - 16:24

“657 zırhını kırarız” diyen Başbakan Davutoğlu, ilk adımı bir genelge yayımlayarak attı. Davutoğlu, kamu yöneticilerine, terör örgütleri veya legal görünümlü illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişkili tüm kamu çalışanları hakkında ‘ivedilikle’ işlem talimat verdi.
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, geçen hafta partisinin grup toplantısında, “Devletin 657 dokunulmazlık zırhını üzerine alıp da kim devletin temellerini oymaya çalışıyorsa bu zırhı kırarız” diyerek 657 sayılı devlet memurları yasasında değişiklik sinyali vermişti. Ancak bu değişiklikten önce dünkü Resmi Gazete’de belediyeler, il özel idareleri ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler dahil; taşeron, sözleşmeli işçi ve memurlar dahil kamudaki tüm çalışanları ilgilendiren bir Başbakanlık genelgesi yayımlandı. 

‘Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında Genelge’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla mücadelesini hukuki zeminde etkin bir şekilde yürüttüğü belirtilerek özetle şunlar vurgulandı: 
AMİRLER TAKİP EDECEK
“Kamu çalışanları, kanunların suç saydığı eylemleri işlemek amacıyla kurulan örgüt veya yapılarla hiçbir şekilde ilişki içine giremez; bu yönde faaliyet gösteren bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya derneğe katılamaz, yardım ve yataklık edemezler. Yalnız hiyerarşik amirleri tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü olup yalnız amirlerine karşı sorumludurlar. Amirler ise maiyetlerinde çalışanların görevlerini anayasa ve yasalara uygun yerine getirip getirmediğini takip ve kontrolle yükümlüdürler.” 

CADI AVI BAŞLATILIYOR
Lami Özgen: (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı): Bu genelgeyle kamu çalışanlarına yönelik bir cadı avı başlatılmak isteniyor. Hükümet tüm muhalifleri keyfi şekilde terör ve terörizmle ilişkilendirerek bertaraf etmek istiyor. KESK olarak iptali için dava açacağız.

KANTARIN TOPU KAÇTI
İsmail Koncuk (Kamu-Sen Genel Başkanı): Kamuda terör örgütüne lojistik destek sağlayan birileri varsa tedbir alınmalı. Ancak son yıllarda ‘paralelci’ söylemiyle kantarın topu kaçtı. Bu genelgeyi istismar etmek isteyenler çıkabilir. Somut bilgiye ve belgeye dayanan, hukuk doğrultusunda işlemler yapılsın.

GÖREV HATIRLATMASI
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Örgüt ve yapılarla yürütülen mücadelenin kamu ayağına mesaj veriyor. Bu genelge iş güvencesi tehdidi değil; kamu imkânlarını teröre destek faaliyetlerinin bir parçası yapanların tespiti ve personel düzenlemesinde kararlılığı gösteriyor. Yetki ve görev hatırlatması var.

EMİR ALAN YARDIM EDEN YANDI
KAMU hizmetine girme hakkı da dahil olmak üzere hiçbir hakkın devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve hukuk devletini ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyet biçiminde kullanılamayacağı belirtilen genelgede, 657 zırhının delineceği haller şöyle sıralandı: 

-Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olan, 
-Bu örgüt ve yapıların emir ve talimatıyla hareket eden, 
-Bu örgüt ve yapılara yardım eden, 
-Kamu imkân ve kaynaklarını bu örgüt veya yapıları desteklemeye yönelik kullanan veya kullandıran,
-Bu örgüt veya yapılarla mücadeleyi engelleyen, bunların propagandasını yapan kamu çalışanları hakkında ilgili meevzuata göre yürütülmesinden yalnız amirlerine karşı sorumludurlar. 
-İdari nitelikteki işlemler yetkili amirler tarafından ivedilikle yapılacaktır. Suç teşkil eden fiiller yönünden ise durum ivedilikle adli mercilere bildirilecektir.

 

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor