Genel Müdür Baldızının Sınavsız İlçe Milli Eğitim Müdürü Olarak Atanmasında Usulsüzlük İddiası

Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki yönetici atamaları kapsamında Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Hale Bağce Özbaş hakkında usulsüzlük iddiaları ortaya atıldı.

Genel Müdür Baldızının Sınavsız İlçe Milli Eğitim Müdürü Olarak Atanmasında Usulsüzlük İddiası
08 Ağustos 2019 - 14:19

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü görevine geçtiğimiz Mayıs ayında atanan ve daha önce AKP'den Samandıra Belediye Başkanlığı yapan Yusuf Büyük'ün baldızı Hale Bağce Özbaş'ın Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine sınav ve mülakata girmeden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilmesinin ardından usulsüzlük iddiaları ortaya atıldı.

Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz ay Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Hale Bağce Özbaş’ın kısa sürelerde hızlı yükselişinin; Milli Eğitim Bakanlığı'nda genel müdür olan eniştesi ve bir dönem AKP'den Samandıra Belediye Başkanlığı yapan Yusuf Büyük faktörünün etkili olduğu ileri sürüldü.

Mesleki Kariyer Sürecinde 5 Yılda 5 Terfi Aldı

Hale Bağce Özbaş'ın 2014 yılında Sancaktepe Anadolu Lisesi’ne müdür yardımcısı olarak atanmasıyla başlayan yöneticilik kariyeri 2016 yılında Rabia Kız Anadolu Lisesi müdürlüğüne atanması ile devam etti ve ardından MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı. Hale Bağce Özbaş’ın sınav ve mülakatlara girmeden önce şube müdürü ve ardından da ilçe milli eğitim müdürü olarak atanmasının bakanlık görevlendirmesiyle yapıldığı öğrenildi. MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü şube müdürlüğünde 1 aydan daha kısa bir süre görev yaptıktan sonra ilçe milli eğitim müdürlüğü için gerekli olan 2 yıllık görev süresini doldurması için Sancaktepe'de şube müdürü olarak göreve getirildi. Burada 2 yıllık süreyi tamamlamasının ardından Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Özbaş hakkında usulsüzlük yapıldığı iddia edildi.

Usulsüzlük İddialarını Yalanladı

Hakkındaki usulsüzlük iddialarını yalanlayan Hale Bağce Özbaş, sınav ve mülakatla değil, doğrudan doğruya MEB tarafından atandığını teyit etti. Yusuf Büyük'ün baldız olduğunu doğrulayan Özbaş, iddiaların doğru olmadığını şube müdürü olmak için sadece sınavlara girme şartının bulunmadığını savundu. Şube müdürü olmanın farklı yolları bulunduğunu belirten Özbaş, kendisinin belirli kurallar kapsamında hiçbir usulsüzlük yapılmadan atandığını söyledi. Şu anda ilçe milli eğitim müdürlüğü görevini vekâleten yürüttüğünü ifade eden Özbaş, kendisi ile birlikte kurumda 3 şube müdürünün aynı şekilde atandığını dile getirdi. Atama süreleri arasında kısalığın normal olduğunu belirten Özbaş, meslek hayatında 20. yılında olduğunu ve bunun belli bir süre kısıtlaması bulunmadığını ifade etti.

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım'ın Değerlendirmeleri

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım tarafından konuya ilişkin olarak yapılan değerlendirmede ise; öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na verilen atama yetkisinin istisnai durumlar için geçerli olduğunu vurguladı. Mevzuata göre bakanlığa verilen yetkinin çok istisnai zamanlar ve durumlar için geçerli olduğunu belirten Yıldırım, bu istisnai şartların ise; alanında uzman ve yetkin, uluslararası deneyimi olanlar açısından geçerli olduğuna dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yetkisini istisnai durumlarda uygulaması gerekirken olağan hale getirildiğine işaret eden Yıldırım, devlette liyakat kuralının esas olduğunu ve MEB çalışanlarının objektif sınavlar kapsamında yükselmeleri gerektiğini belirtti.

Mevzuata Göre Gerekli Şartlar

Yönetmeliğe göre ise; ilçe milli eğitim müdürü olabilmek için aranan şartlar şu şekilde tanımlanıyor. Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı kazanarak şube müdürü kadrolarına atananlardan en az 2 yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılacağı yönündeki hüküm; ilgili yönetmelikte yer alıyor.

Bu haber 2556 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort